dodano: 2013-07-01 11:15:00
Rozpoczęły się wakacje
Licznik wskazujący czas do rozpoczęcia wakacji na naszej stronie zatrzymał się. Oznacza to, że rok szkolny dobiegł końca. 28 czerwca 2013 roku o godz. 8.00 na placu apelowym szkoły odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/13. Wzięło w nim udział dziesięć klas. Dla klasy 2 kucharz małej gastronomii i 3 wielozawodowej był to ostatni dzień pobytu w naszej szkole. Uczniowie tych oddziałów zakończyli naukę 14 czerwca, a obecnie przygotowują się do egzaminów zawodowych. Dla pozostałych uczniów dzisiejszy apel był podsumowaniem całorocznej pracy. Większość z nich otrzymała promocję do klasy następnej. Niektórych czekają jeszcze niestety egzaminy poprawkowe w sierpniu.
 
Podsumowania roku szkolnego dokonał pan Andrzej Swatowski - dyrektor szkoły.  Głos zabrał też wicestarosta pan Radosław Drozdowicz. Podziękował wszystkim uczniom i nauczycielom za pracę oraz życzył udanych wakacji. Życzenia złożyła również pani Izabela Wojciechowicz-Sławińska wiceprzewodnicząca Rady Rodziców.
 
W dalszej części uroczystości najlepsi uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy za wyniki w nauce oraz  osiągnięcia w konkursach i zawodach sportowych. Na spotkaniach z wychowawcami zostały wręczone świadectwa szkolne oraz certyfikaty potwierdzające udział w realizowanym w bieżącym roku szkolnym projekcie unijnym pt. „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami”.

dodano: 2013-05-28 11:31:10
Ostatnie spotkanie z pracodawcami w ramach Powiatowego Forum Kształcenia Zawodowego
W piątek 24 maja br. w sali gastronomicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim, odbyło się ostatnie spotkanie z pracodawcami w ramach Powiatowych For Kształcenia Zawodowego pod hasłem „Szkoła blisko przedsiębiorstw”, w którym uczestniczyli pracodawcy oraz goście zaproszeni. Spotkanie zorganizowane przez Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim było doskonałą okazją do otwartej dyskusji nad poprawą jakości kształcenia, a także współpracy szkoły z lokalnymi pracodawcami. Promowane były realizowane zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami”. Na zakończenie ostatniego forum wszyscy pracodawcy otrzymali z rąk Dyrektora Andrzeja Swatowskiego Podziękowania za dotychczasową współpracę. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zaproszonym gościom za aktywne i czynne uczestnictwo w IV spotkaniu z pracodawcami w ramach Powiatowego Forum Kształcenia Zawodowego, które odbyło się w ramach projektu „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

dodano: 2013-04-18 12:33:14
Ostatnie szkolenie "Barista - zostań mistrzem parzenia kawy" w ramach projektu realizowanego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim
24-25 kwietnia br. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim wezmą udział w ostatnim zewnętrzym certyfikowanym szkoleniu "Barista - zostań mistrzem parzenia kawy" w ramach projektu "Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Na dwudniowym kursie uczniowie nabędą najważniejsze informacje na temat kawy, gatunków oraz podstawowych sposobów jej rozróżniania, omówione zostaną oraz zaprezentowane metody parzenia kawy, profesjonalne użytkowanie ekspresu ciśnieniowego i młynka oraz ich właściwa konserwacja, przygotowywanie kaw espresso i americano, cappucino i latte macchiato, ubijanie mleka, zasady serwowania napojów gorących, wykonywanie poznanych kaw. Istotnym elementem szkolenia baristy jest duża ilość zajęć praktycznych, które pomagają utrwalić wszystkie aspekty przekazanej wiedzy i nabytych umiejętności.

W Polsce coraz szybciej rozwija się rynek kawowy i rośnie moda na spożywanie tego napoju. Kultura picia kawy stawia coraz to większe wymagania przed właścicielami lokali gastronomicznych, a co za tym idzie wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel. Profesja Baristy jako wciąż mało popularna, jest niezwykle atrakcyjna na rynku pracy.

dodano: 2013-04-12 20:45:18
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim uczestniczyli w kursie carvingu
W środę 10 kwietnia br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbyło się ostatnie zewnętrzne certyfikowane szkolenie z zakresu Carvingu w ramach projektu "Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W szkoleniu udział wzięło 10 uczniów uczestniczących w projekcie. W trakcie ośmiogodzinnego szkolenia uczniowie nabyli najważniejsze informacje na temat: historii carvingu, narzędzi stosowanych przy wycinaniu warzyw i owoców, sposobu doboru surowców, techniki i rodzaje cięć, sposobu zabezpieczania wykonanych rzeźb. Jednakże najważniejszym elementem szkolenia była część praktyczna w trakcie, której uczestnicy wykonali rzeźby: Liście z cukinii, Kalie z kopru włoskiego i papryczki pepperoni, Ptaka z cykorii i białej rzodkwi, Różę z kalarepy, Kwiat tajski w melonie oraz Różę w arbuzie. Zwieńczeniem kilkugodzinnego szkolenia było wręczenie certyfikatów poświadczających nabyte umiejętności, które wręczyli mistrz Polski w carvingu Paweł Sztenderski oraz II wicemistrz Polski Grzegorz Gniech. Dodatkowo prowadzący kurs Carvingu zaprosili wszystkich uczestników do wzięcia udziału w Carvingowych Mistrzostwach Polski Juniorów 2013, które odbędą się w październiku 2013 roku.

Kliknij na zdjęcia

dodano: 2013-03-28 11:02:18
Ostatnie szkolenie z carvingu w ramach projektu realizowanego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim
10 kwietnia br. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim wezmą udział w ostatnim zewnętrzym certyfikowanym szkoleniu z zakresu Carvingu w ramach projektu "Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 W trakcie ośmiogodzinnego szkolenia uczniowie poznają historię carvingu, narzędzia stosowane do wycinania warzyw i owoców, sposoby doboru surowców, techniki i rodzaje cięć, sposoby zabezpieczania wykonanych rzeźb. Jednakże najważniejszym elementem szkolenia jest wykonanie rzeźb: Liście z cukinii, Kalie z kopru włoskiego i papryczki pepperoni, Ptaka z cykorii i białej rzodkwi, Różę z kalarepy, Kwiat tajski w melonie oraz Różę w arbuzie. Szkolenie z zakresu Carvingu „Podstawy tajskiej sztuki dekoracji” poprowadzą: mistrz Polski w carvingu Paweł Sztenderski oraz II wicemistrz Polski Grzegorz Gniech, którzy przyjadą do nas z Trójmiasta. Należy dodać, iż obaj Panowie w październiku 2012 roku w niemieckim Erfurcie reprezentowali nasz kraj w Międzynarodowej Olimpiadzie Kulinarnej IKA 2012, gdzie zdobyli brązowy medal, pokonując tysiące zawodników z 54 krajów świata.

Wszystkie prace,  które będą wykonywać uczestnicy, zostaną najpierw omówione, a następnie wykonywane pod bacznym okiem Mistrza Polski Pawła Sztenderskiego. Wszystkie nabyte umiejętności podczas szkolenia dadzą uczestnikom więcej pewności podczas codziennej pracy w lokalu.


dodano: 2013-03-22 10:32:54
Wywiad z koordynatorem projektu Panią Krystyną Gogacz
O podsumowanie II etapu projektu „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami poprosiłem 18 marca br. panią Krystynę Gogacz.

Kto wymyślił i napisał projekt ?
Konkurs z działania 9.2 został ogłoszony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Pracownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Kamieniu Pomorskim wspólnie z Dyrektorem Szkoły oraz Nauczycielami uznali, że przystąpienie do takiego konkursu korzystnie wpłynie na rozwój umiejętności i wzbogacenia wiedzy uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim. Po kilku miesiącach oczekiwań dotarł do nas bardzo pozytywny wyniki, ponieważ na 27 projektodawców nasz wniosek zajął pierwsze miejsce w rankingu z dorobkiem 105 punktów. Głównym celem projektu jest podniesienie do końca czerwca 2013 roku efektywności i rynkowości procesów kształcenia w Technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim poprzez wdrożenie kompleksowego, ukierunkowanego na poprawę zdolności uczniów do przyszłego zatrudnienia, programu rozwojowego obejmującego 175 uczniów, opartego na realizacji ścisłej współpracy z pracodawcami, innowacyjnych, z indywidualizowanych metod kształcenia kompetencji kluczowych.

Jaką funkcję pani pełni w projekcie ?
Jestem Koordynatorem Projektu. Czuwam nad realizacją wszystkich zadań, ze szczególnym uwzględnieniem ich jakości, rzetelności i terminowości.

Jakie korzyści przynosi  Pani możliwość koordynacji projektu ?
Korzyści jest nad wyraz sporo. Na pierwszym miejscu wymienię nawiązanie znakomitego kontaktu z młodzieżą. Potraktowali mnie praktycznie jak swoją, przynajmniej tak to odczuwam – nie tylko na zajęciach, ale także na co dzień.  W realizację projektu angażują się jak potrafią – spontanicznie, po swojemu, nie zawsze zdyscyplinowanie, ale to ich młodzieńcze prawo  – dzięki temu zostaliśmy już zauważeni przez władze samorządowe, także instytucje i firmy. To dobrze rokuje na przyszłość młodych ludzi.

Jak pani ocenia dotychczasowy przebieg projektu ?
W chwili obecnej jesteśmy w końcowym etapie realizacji projektu. Przed nami jeszcze trzy miesiące dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Udało się zorganizować 923 godzin zajęć dla uczniów. Dokonano niezbędnych zakupów pomocy dydaktycznych do realizacji tych zajęć. Wszystkie zaplanowane działania w projekcie wynikają z potrzeby szkoły oraz lokalnego rynku pracy. I dlatego wybrane zajęcia są atrakcyjne, spełniają zainteresowania uczniów, w których się mogą realizować.

Które z zajęć projektu cieszą się największym zainteresowaniem młodych ?
Według mnie największym zainteresowaniem uczniów cieszą się zajęcia zawodowe „Właściciel bazy noclegowej”, „Właściciel bazy noclegowej”,  „Właściciel firmy kateringowej” podczas, których uczniowie mają możliwość praktycznej nauki. Nie możemy zapomnieć także o szkoleniu "Barista-zostań mistrzem parzenia kawy" podczas, którego uczniowie mieli możliwość nabyć najważniejsze informacje na temat kawy: gatunków oraz podstawowych sposobów rozpoznawania najbardziej znanych gatunków kawy i określania, czy to jest szlachetna Arabica, czy wyrazista Robusta. Oprócz tego uczniowie uczyli się sporządzania cafe latte, espresso, americano, cappuccino, ubijanie mleka oraz poznawali zasady serwowania gorących napojów. Należy wspomnieć także o drugim szkoleniu Carvingu „Podstawy tajskiej sztuki dekoracji”. Podczas ośmiogodzinnego szkolenia uczniowie zapoznali się z historią sztuki carvingu, z narzędziami stosowanymi do wycinania warzyw i owoców, asortymentem warzyw i owoców używanych do dekoracji oraz wykonywali rzeźby: Liście z cukinii, Kalie z kopru włoskiego i papryczki pepperoni, Ptaka z cykorii i białej rzodkwi, Różę z kalarepy, Kwiat tajski w melonie oraz Różę w arbuzie. Po kilku godzinach pracy mogliśmy podziwiać prawdziwą sztukę wykonaną przez uczniów. Bardzo mnie jako Koordynatora Projektu cieszy to iż udało się nam pozyskać wybitnych specjalistów w swojej dziedzinie. Szkolenie "Barista-zostań mistrzem parzenia kawy" poprowadzili Pani Emilia Andrzejewska oraz Pan Marcin Zalewski, natomiast szkolenie Carvingu „Podstawy tajskiej sztuki dekoracji” poprowadzili: mistrz Polski w carvingu Paweł Sztenderski oraz II wicemistrz Polski Grzegorz Gniech, którzy przyjechali z Trójmiasta. Należy dodać, iż obaj Panowie 2012 roku w niemieckim Erfurcie podczas Międzynarodowej Olimpiadzie Kulinarnej IKA 2012 zdobyli brązowy medal, pokonując tysiące zawodników z 54 krajów świata.

Co chciałaby Pani przekazać młodym ludziom, z którymi Pani współpracuje ?
Powtarzam to dość często – "promujcie się". Czas skończyć z przesadną skromnością; z myśleniem, co inni powiedzą jak tak będziemy się chwalić swoimi sukcesami, zdolnościami, osiągnięciami. Zasługujecie na to.

Czy zdarzyły się jakieś problemy podczas koordynowania projektu ?
Ja bym tego nie nazwała problemami - to raczej ciągła modyfikacja harmonogramu zajęć, głównie pod kątem dopasowywania terminów.  

Jakimi doświadczeniami chciałaby Pani podzielić się z innymi koordynatorami ?
Przede wszystkim choć przez chwilę pomyśleć kategoriami młodzieży, postarać się zrozumieć ich świat, ich emocje.  Nie ma błahych problemów. Zawiedzione przyjaźnie, nieodwzajemnione uczucia, niepowodzenie w szkole, często skrywana nieśmiałość… są tak samo ważne jak i nasze, "dorosłe" problemy. Trzeba umieć słuchać i nie traktować  młodzieży "z góry";  jak ktoś, kto najlepiej wie co komu potrzebne. W zasadzie to żadna odkrywcza myśl, ale warto ją przypomnieć.

Czy są już jakieś plany na kontynuację projektu ?
Mogę zdradzić, iż już od dłuższego czasu pracownicy Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu wraz z nauczycielami przygotowują się do opracowania nowego „lepszego wniosku”. Wniosek, który się kończy miał kilka braków, które zostały wychwycone podczas realizacji. Dlatego też chcemy wprowadzić liczne modyfikację, które spowodują, iż nasz wniosek będzie atrakcyjniejszy. Na pewno nie zabraknie zewnętrznych szkoleń, które cieszyły się dużą popularnością.  

Dziękuje bardzo za rozmowę.

dodano: 2013-02-17 17:50:16
Trzecie spotkanie z pracodawcami w ramach Powiatowych For Kształcenia Zawodowego
W piątek 15 lutego br. w sali gastronomicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim, odbyło się trzecie, a tym samym przedostatnie spotkanie z pracodawcami w ramach Powiatowych For Kształcenia Zawodowego pod hasłem „Szkoła blisko przedsiębiorstw”, w którym uczestniczyło 15 lokalnych pracodawców oraz goście zaproszeni. Spotkanie zorganizowane przez Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim było doskonałą okazją do otwartej dyskusji nad poprawą jakości kształcenia, a także współpracy szkoły z lokalnymi pracodawcami. Promowane były realizowane zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami”. Pod koniec kilkugodzinnego forum pracodawcy podpisali wstępne porozumienie o współpracy ze szkołą, a także z organem prowadzącym. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zaproszonym gościom za aktywne i czynne uczestnictwo w III spotkaniu z pracodawcami w ramach Powiatowego Forum Kształcenia Zawodowego, które odbyło się w ramach projektu „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

dodano: 2013-02-17 14:08:10
Zawód baristy bez tajemnic
Jeszcze przed feriami zimowymi, w dniach 22-23 stycznia 2013 r., w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbył się Kurs „Barista – zostań mistrzem parzenia kawy”. W kursie udział wzięło 10 uczniów uczestniczących w projekcie przy wsparciu starostwa powiatowego w Kamieniu Pomorskim.

Na dwudniowym kursie uczniowie nabyli najważniejsze informacje na temat kawy: gatunków oraz podstawowych sposobów rozpoznawania najbardziej znanych gatunków kawy i określania, czy to jest szlachetna Arabica, czy wyrazista Robusta. Dziennikowi udało się namówić trójkę osób, które wzięły udział w zajęciach zorganizowanych w ramach projektu unijnego. Mariola, Gabrysia i Marcin bardzo chwalą sobie cały udział w warsztatach.

Udział w projekcie nie był obowiązkowy. Wszystko zależało od naszych chęci, czy podana tematyka nas interesuje i czy chcemy w takim przedsięwzięciu brać udział – mówi Marcin.

Jak się okazało w trakcie rekrutacji nie było problemów z zorganizowaniem grupy dziesięcioosobowej, która miała uczęszczać na zajęcia. Zainteresowanie uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim proponowaną tematyką zajęć było ogromne.

Program zajęć był bardzo ciekawy i to zdecydowało o moim udziale – dopowiada Mariola.

Zajęcia polegały z jednej strony na zajęciach teoretycznych. Tutaj mnóstwo czasu poświęcone było na omówieniu wszystkich podstaw związanych z kawą. Prowadzący szczegółowo opowiedzieli skąd wzięła się kawa, jakie są jej rodzaje oraz jakie jest jej zastosowanie – relacjonuje Marcin.

Część praktyczna polegała na zorganizowaniu grupy w dwuosobowe zespoły, przed którymi postawiono konkretne zadania do wykonania. Ważnym elementem była degustacja kawy, przy czym zadawano nam mnóstwo pytań.

Na czym dokładnie polegały zajęcia ?

Na bazie espresso powstawały kolejne kawy. Najpierw trzeba było bardzo dobrze nauczyć się robić espresso, aby móc przystąpić do wykonania innych rodzajów kaw. Cały dzień ćwiczyliśmy, aby dobrze udało nam się wykonać tę podstawę. Dopiero kolejnego dnia zajęć praktycznych mogliśmy nauczyć się parzenia innych rodzajów kawy – opowiada Gabrysia.

Szkolenie pozwoliło uczestnikom nabyć umiejętności sporządzania cafe latte, americano, cappuccino, ubijanie mleka oraz poznać zasady serwowania gorących napojów.

Zajęcia praktyczne trwały dwa dni, łącznie zrealizowano szesnaście godzin zajęć. Czy to był wystarczający czas, aby poznać wszystkie techniki parzenia kawy ?

Z pewnością nie, ale podstawy pod względem teoretycznym i najważniejsze zagadnienia praktyczne mamy opanowane – pochwaliła prowadzących Mariola.

Z czym były największe problemy ?

Już sam początek był bardzo trudny. Były problemy z odpowiednim ustawieniem młynka, ze zmieleniem kawy. Dopiero z czasem udało się nabrać wprawy – ocenia postępy w nauce Gabrysia.

Najtrudniejszym zdaniem było rysowanie spienionym mlekiem na powierzchni kawy. Wydawać by się mogło, że ten zabieg nie powinien przysporzyć problemów. Było zupełnie inaczej. Rozpoczęły się próby tworzenia fantazyjnych kompozycji i gdyby nie pomoc Pani Emilii Andrzejewskiej oraz Pana Marcina Zalewskiego, trudno byłoby w powstałych ze spienionego mleka doszukać się jakichkolwiek podobieństw do kwiatów, serduszek czy innych wzorów. Dzięki trudowi włożonemu  w zajęcia efekty zaczęły pojawiać się już po kilku godzinach zajęć.

Zawód baristy obecnie nie jest popularny. Dopiero się rozwija. Za kilka lat na pewno zwiększy się zapotrzebowanie na takiego typu zawód. W Kamieniu obecnie mało jest miejsc, gdzie można uraczyć się dobrym espresso. W przyszłości ta sytuacja na pewno się zmieni na korzyść – tak prognozuje Mariola.

Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, co jest materialnym dowodem ukończenia takiego kursu. Kolejna odsłona projektu zostanie przeprowadzona w czerwcu bieżącego roku. Wówczas po raz kolejny grupa dziesięciu osób stanie przed zadaniami związanymi ze zgłębieniem sztuki baristycznej.

dodano: 2013-01-26 19:43:37
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim uczestniczyli w Kursie Carvingu oraz w Kursie "Barista-zostań mistrzem parzenia kawy"
Tuż przed feriami zimowymi, w dniach 22 - 23 stycznia 2013 r., w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica odbył się Kurs Carvingu „Podstawy tajskiej sztuki dekoracji” oraz Kurs „Barista - zostań mistrzem parzenia kawy”. W kursach wzięło udział 20 uczniów uczestniczących w projekcie „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Na dwudniowym kursie „Barista - zostań mistrzem parzenia kawy” uczniowie nabyli najważniejsze informacje na temat kawy: gatunków oraz podstawowych sposobów rozpoznawania najbardziej znanych gatunków kawy i określania, czy to jest szlachetna Arabica, czy wyrazista Robusta. Szkolenie pozwoliło uczestnikom nabyć umiejętności sporządzania cafe latte, espresso, americano, cappuccino, ubijanie mleka oraz poznać zasady serwowania gorących napojów. Najtrudniejszym zadaniem było rysowanie spienionym mlekiem na powierzchni kawy. Wydawać by się mogło, że ten zabieg jest najprostszą rzeczą pod słońcem - nic bardziej mylnego ! Rozpoczęły się próby tworzenia fantazyjnych kompozycji i gdyby nie pomoc instruktorów Pani Emilii Andrzejewskiej oraz Pana Marcina Zalewskiego, trudno byłoby w powstałych ze spienionego mleka rysunkach doszukać się jakichkolwiek podobieństw do kwiatów, serduszek czy innych wzorów. Na szczęście zachwyt i zapał pozwoliły dość sprawnie uporać się z tymi niecodziennymi trudnościami - tak, by było o czym wspominać.

 


 

Drugi interesujący kurs Carvingu „Podstawy tajskiej sztuki dekoracji” poprowadzili: mistrz Polski w carvingu Paweł Sztenderski oraz II wicemistrz Polski Grzegorz Gniech, którzy przyjechali z Trójmiasta. Należy dodać, iż obaj Panowie w październiku 2012 roku w niemieckim Erfurcie reprezentowali nasz kraj w Międzynarodowej Olimpiadzie Kulinarnej IKA 2012, gdzie zdobyli brązowy medal, pokonując tysiące zawodników z 54 krajów świata. W trakcie kilkugodzinnego szkolenia uczniowie zapoznali się z historią sztuki carvingu, z narzędziami stosowanymi do wycinania warzyw i owoców, asortymentem warzyw i owoców używanych do dekoracji oraz wykonali rzeźby: Liście z cukinii, Kalie z kopru włoskiego i papryczki pepperoni, Ptaka z cykorii i białej rzodkwi, Różę z kalarepy, Kwiat tajski w melonie oraz Różę w arbuzie.


 

Wszyscy uczniowie biorący udział w kursach, otrzymali certyfikaty poświadczające nabytą wiedzę. Dodatkowo prowadzący kurs Carvingu zaprosili wszystkich uczestników do wzięcia udziału w II edycji Carvingowych Mistrzostwach Polski Juniorów 2013, które odbędą się w październiku 2013 roku. Ostatnia edycja szkoleń w ramach projektu zaplanowana została na miesiące kwiecień oraz maj 2013 roku.


Kliknij na zdjęciaKliknij na zdjęcia

dodano: 2013-01-21 12:57:35
Spotkanie podsumowujące rok 2012
Początek roku to dobry okres na podsumowania. Dnia 8 stycznia 2013 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbyło się spotkanie z nauczycielami prowadzącymi zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu pt. „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


 

Na spotkaniu zostały omówione ważne sprawy związane z dalszą realizacją projektu, a także został podsumowany pierwszy rok realizacji projektu, w trakcie którego:
 • z zajęć pozalekcyjnych w sumie skorzystało 137 uczniów. Obecnie udział w zajęciach kontynuuje 75 uczniów,
 • przeprowadzono w sumie 923 godzin zajęć pozalekcyjnych,
 • odbyły się 2 spotkania z przedsiębiorcami w ramach „Powiatowych For Kształcenia Zawodowych”,
 • odbyło się 1 szkolenie z zakresu carvingu oraz baristy.


Nazwa zajęć dydaktycznych

Liczba godzin
w projekcie

Liczba godzin przeprowadzonych zajęć Stopień realizacji
Zajęcia z języka angielskiego 28 28 100 %
Zajęcia z języka niemieckiego 28 28 100 %
Zajęcia z obsługi programów specjalistycznych 84 48 57,14 %
Zajęcia internetowa obsługa podmiotów branży hotelarskiej i gastronomicznej 126 81 64,28 %
Zajęcia z matematyki 84 52 61,90 %
Zajęcia z geografii 84 56 66,66 %
Właściciel bazy gastronomicznej 120 80 66,66 %
Właściciel bazy noclegowej 90 60 66,66 %
Właściciel firmy kateringowej 156 100 64,10 %
Indywidualne poradnictwo i doradztwo w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej 288 192 66,66 %
Zajęcia grupowe w ramach Szkolnego Centrum Informacji i Doradztwa Zawodowego 144 84 58,33 %
Zajęcia grupowe w ramach Szkolnego Centrum Informacji i Doradztwa Zawodowego 192 114 59,37 %

Głównym celem projektu jest podniesienie do końca czerwca 2013 roku efektywności i rynkowości procesów kształcenia w Technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim poprzez wdrożenie kompleksowego, ukierunkowanego na poprawę zdolności uczniów do przyszłego zatrudnienia, opartego na realizacji ścisłej współpracy z pracodawcami, innowacyjnych, zindywidualizowanych metod kształcenia kompetencji kluczowych. W sumie programem objętych jest 175 uczniów, którzy oprócz ciekawych i atrakcyjnych zajęć pozalekcyjnych, biorą udział w szkoleniach z zakresu carvingu oraz baristyki pt „BARISTA - zostań mistrzem parzenia kawy” . W ramach projektu został także zakupiony sprzęt dydaktycznych (zestawy książek, zestawy noży do carvingu, nową tablicę matematyczną z układem współrzędnych, sprzęt multimedialny oraz komputerowy monitor dotykowy i wiele innych). Dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli prowadzących zajęcia, uczniowie nie tylko rozwijają swoje zainteresowania poprzez udział w zajęciach praktycznych z zakresu hotelarstwa, gastronomii, ale również wzmacniają swoją wiedzę i umiejętności z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych oraz języka angielskiego i niemieckiego. Wszyscy nauczyciele prowadzący zajęcia robią to z pełnym zaangażowaniem dbając o to aby zajęcia były ciekawe i atrakcyjne. To, co jest najistotniejsze dla uczniów biorących udział w tych zajęciach: to to, że są ważni, że są dostrzegani, że mogą się wykazać, że ogromnie wzrasta ich poczucie wartości. Oprócz zajęć pozalekcyjnych na terenie szkoły organizowane są spotkania z przedsiębiorcami w ramach „Powiatowych For Kształcenia Zawodowego”, na których to poruszane są ważne sprawy związane z edukacją przyszłych pracowników branży gastronomicznej oraz hotelarskiej.

Rozpoczął się drugi rok realizacji projektu i zarówno nauczyciele, jak i uczniowie przystąpili do niego z wielkim zaangażowaniem. Planowane są kolejne szkolenia z zakresu carvingu oraz baristyki. Projekt wpisał się już na stałe w plan zajęć  i nikt nie wątpi, że jest ogromnym wsparciem dla tylu młodych ludzi.

dodano: 2012-12-24 09:17:05
Kolejne szkolenia z zakresu carvingu i barista-kelner
W dniach 22-23 stycznia 2012 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbędą się zewnętrzne certyfikowane szkolenia z zakresu carvingu i barista-kelner, które przeznaczone są dla uczniów, uczestniczących w projekcie pt. „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Każdy uczestnik szkolenia na zakończenie zajęć przystąpi do egzaminu, po zdaniu którego otrzyma w języku polskim i angielskim certyfikat ukończenia kursu Barista-kelner I stopnia, carving I stopnia.

 

Kliknij na zdjęcia

dodano: 2012-12-17 11:48:04
Półmetek realizacji projektu w Zespole Szkół Ponadgimnzjalnych w Kamieniu Pomorskim
Projekt „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego jest na półmetku realizacji.
Głównym celem projektu jest podniesienie do końca czerwca 2013 roku efektywności i rynkowości procesów kształcenia w Technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim poprzez wdrożenie kompleksowego, ukierunkowanego na poprawę zdolności uczniów do przyszłego zatrudnienia, programu rozwojowego obejmującego 175 uczniów, opartego na realizacji ścisłej współpracy z pracodawcami, innowacyjnych, z indywidualizowanych metod kształcenia kompetencji kluczowych.


W obecnej chwili realizacja zadań projektowych jest na półmetku. Uczestnicy grupy II kończą udział w bezpłatnych zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych z języka angielskiego, języka niemieckiego, matematyki, geografii, obsługi programów specjalistycznych, internetowej obsługi podmiotów branży hotelarskiej i gastronomicznej, właściciel bazy gastronomicznej, właściciel bazy kateringowej, właściciel bazy noclegowej. Zwieńczeniem uczestnictwa w projekcie będzie udział w połowie stycznia 2013 r. w zewnętrznych certyfikowanych szkoleniach zakresu carvingu oraz baristy. Ostatnia grupa uczestników rozpocznie zajęcia tuż po feriach zimowych, które potrwają  do końca maja 2013 r.


„Zajęcia są rewelacyjne, ponieważ uczymy się w sposób zupełnie odmienny niż na lekcjach, mało suchych faktów, wszystkiego możemy doświadczyć na własnej skórze. Zajęcia są ciekawe i bardzo dobrze zaplanowane. Sprzęt zakupiony z projektu daje bardzo wiele możliwości. Jest „rewelka” - to jedna z wielu podobnych do siebie wypowiedzi uczestników projektu.

dodano: 2012-11-02 11:26:35
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbywają się zajęcia w ramach projektu unijnego
Projekt "Kompleksowy program rozowojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami" został kompleksowo dostosowany do potrzeb młodzieży i umożliwia uczestnictwo w następujących zajęciach:


Zajęcia  w ramach Językowej Ścieżki Kariery Zawodowej:

 • zajęcia z języka angielskiego,
 • zajęcia z języka niemieckiego.

Zajęcia w ramach Informatycznej Ścieżki Kariery Zawodowej:

 • zajęcia z obsługi programów specjalistycznych,
 • zajęcia internetowa obsługa podmiotów branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Zajęcia w ramach Naukowej Ścieżki Kariery Zawodowej:

 • zajęcia z matematyki,
 • zajęcia z geografii.

Zajęcia w ramach Przedsiębiorczej Ścieżki Kariery Zawodowej:

 • właściciel bazy gastronomicznej,
 • właściciel bazy noclegowej,
 • właściciel firmy kateringowej,
 • indywidualne poradnictwo i doradztwo w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Zajęcia w ramach Szkolnego Centrum Informacji i Doradztwa Zawodowego:

 • zajęcia grupowe,
 • zajęcia indywidualne.
Wdrożenie innowacyjnych metod nauczania pn. „Uczyć się ucząc”

W ramach zajęć „Językowej Ściężki Kariery Zawodowej” oraz „Naukowej Ścieżki Kariery Zawodowej” uczniowie mają możliwość dokształcać się na zajęciach pozalekcyjnych z języka angielskiego, języka niemieckiego, matematyki i geografii. Dodatkowe godziny nauki mają na celu jak najlepsze przygotowanie młodzieży do egzaminu maturalnego. Obecnie 75 uczniów klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych uczestniczy w zajęciach - mówi Krystyna Gogacz - Koordynator Projektu.

  

Zajęcia te są dla nas, uczniów klas maturalnych, nieocenioną pomocą - twierdzi uczennica klasy IV, kształcąca się w zawodzie Technik Żywienia i Gospodarstwa Domowego.

  

Już widzimy poprawę naszych umiejętności matematycznych, geograficznych i językowych, a przecież na lekcje chodzimy dopiero dwa miesiące. Cieszymy się i jesteśmy bardzo zadowoleni, że  uczęszczamy na dodatkowe zajęcia - wszystko co oferuje nam projekt jest bezpłatne. Otrzymaliśmy również podręczniki do matematyki, języka angielskiego, niemieckiego, a także testy maturalne i ćwiczeniówki - opowiada uczeń klasy III, kształcący się w zawodzie Technik Żywienia i Gospodarstwa Domowego.

  

Na zajęciach zarówno z matematyki, geografii, jak i języka angielskiego i niemieckiego wykorzystywane są aktywizujące, a tym samym najskuteczniejsze metody kształcenia. Materiał nauczania jest dostosowany do wymagań egzaminów maturalnych. Wszyscy uczniowie otrzymują regularnie pomoce dydaktyczne w postaci podręczników, słowników, kalkulatorów do samodzielnej, systematycznej pracy. Przyspieszony kurs skutecznie przygotuje młodzież do pisemnego i ustnego egzaminu maturalnego, do którego nasi uczniowie przystąpią w tym i przyszłym roku szkolnym - zapewnia Krystyna Gogacz.

  

Projekt oferuje także udział w zajęciach w ramach „informatycznej Ścieżki Kariery Zawodowej” oraz „Przedsiębiorczej Ścieżki Kariery Zawodowej”, które mają formę warsztatów. Zajęcia te skierowane są dla osób zainteresowanych uruchomieniem w przyszłości własnej działalności gospodarczej. 

  

Nasi uczniowie zdobywają wiedzę na temat sposobów zakładania własnej firmy i co jest niezbędne do jej uruchomienia, poznają też mechanizmy funkcjonowania rynku oraz związane z nimi pojęcia ekonomiczne. Należy dodać, iż w ramach zajęć „Przedsiębiorczej Ścieżki Kariery Zawodowej” uczniowie także mają możliwość uczestniczenia w zajęciach praktycznych z przygotowania potraw, serwowania posiłków. Należy nadmienić, iż każdy uczestnik kończący zajęcia praktyczne z zakresu właściciel bazy kateringowej, właściciel bazy gastronomicznej ma możliwość wzięcia udziału w zewnętrznych certyfikowanych szkoleniach z zakresu carvingu oraz parzenia, przygotowania wyśmienitych kaw. - kontynuje Krystyna Gogacz.

  

W inicjatywie  chodzi nam o wyrównywanie szans edukacyjnych naszej młodzieży szkolnej. Dodatkowo każdy z uczestników projektu ma możliwość spotkać się z doradcą zawodowym. Zajęcia te pomogają uczniom w wyborze ścieżki kariery zawodowej - mówi Krystyna Gogacz.

dodano: 2012-10-01 11:15:11
Kolejne spotkanie z pracodawcami w ramach Powiatowych For Kształcenia Zawodowego
W czwartek 27 września 2012 r. w sali gastronomicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim, odbyło się kolejne spotkanie z pracodawcami w ramach Powiatowych For Kształcenia Zawodowego pod hasłem „Szkoła blisko przedsiębiorstw”, które zgromadziło zainteresowanych partnerską współpracą szkoły i przedsiębiorców.

Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W trakcie drugiego z czterech planowanych spotkań z lokalnymi przedsiębiorcami jako pierwszy głos zabrał Pan Andrzej Swatowski - Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim, przedstawiając założenia projektu oraz etapy jego realizacji.

Szczególnym zainteresowanie ze strony uczestników cieszyło się wystąpienie Pani Anny Kraszewskiej podczas, którego zachęcała lokalnych przedsiębiorców do współpracy ze szkołą. Swoje spostrzeżenia, sugestie dotyczące współpracy i projektu przedstawili również obecni na spotkaniu pracodawcy, którzy w trakcie całego spotkania mieli okazje skosztować potraw przygotowanych przez uczniów szkoły.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zaproszonym gościom za aktywne i czynne uczestnictwo w II spotkaniu z pracodawcami w ramach Powiatowego Forum Kształcenia Zawodowego licząc, iż upowszechniany model współpracy będzie implementowany w naszym powiecie z najwyższą kulturą współpracy, w takim wymiarze, aby zaufanie wypierało nieufność,  współpraca - rywalizację, a zaangażowanie apatię czy rezygnację.

dodano: 2012-09-24 13:41:43
Spotkanie z pracodawcami w ramach "II Powiatowego Forum Kształcenia Zawodowego"
W najbliższy czwartek 27 września 2012 r. o godzinie 16.00 w sali gastronomicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbędzie się drugie „Powiatowe Forum Kształcenia Zawodowego”.

Celem projektu jest podniesienie poziomu zaangażowania się przedstawicieli lokalnych pracodawców w proces systematycznego dostosowania programów kształcenia zawodowego do zapotrzebowania na rynku pracy.

Spotkanie organizowane jest w ramach realizowanego projektu „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Udział w Powiatowym Forum Kształcenia Zawodowego jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną  liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie przybycia (tel.: 91 38 20472 lub e-mail: zspkampom@o2.pl)

dodano: 2012-09-03 18:39:15
Dalszy etap realizacji projektu
Po wakacyjnej przerwie powracają zajęcia dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim w ramach realizacji projektu „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
Po przerwie wakacyjnej wracamy do atrakcyjnych, bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych. Dzięki nim uczniowie będą mieli możliwość uzyskać lepsze wyniki w nauce, rozwijać swoje zainteresowania i talenty” – mówi Koordynator Projektu Krystyna Gogacz.
 
 
W ramach realizacji projektu uczniowie skorzystają z następujących zajęć:

Zajęcia  w ramach Językowej Ścieżki Kariery Zawodowej:
 • zajęcia z języka angielskiego
 • zajęcia z języka niemieckiego

Zajęcia w ramach Informatycznej Ścieżki Kariery Zawodowej:

 • zajęcia z obsługi programów specjalistycznych
 • zajęcia internetowa obsługa podmiotów branży hotelarskiej i gastronomicznej

Zajęcia w ramach Naukowej Ścieżki Kariery Zawodowej:

 • zajęcia z matematyki
 • zajęcia z geografii

Zajęcia w ramach Przedsiębiorczej Ścieżki Kariery Zawodowej:

 • właściciel bazy gastronomicznej
 • właściciel bazy noclegowej
 • właściciel firmy kateringowej
 • indywidualne poradnictwo i doradztwo w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Zajęcia w ramach Szkolnego Centrum Informacji i Doradztwa Zawodowego:

 • zajęcia grupowe
 • zajęcia indywidualne

Wdrożenie innowacyjnych metod nauczania pn. „Uczyć się ucząc”

Projekt trwa do czerwca 2013 r. Weźmie w nim udział 175 uczniów, całkowity koszt projektu wyniesie 285079,24 złotych, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wyniesie 242317,35 złotych, natomiast wkład własny wyniesie 42761,89 złotych.

      

dodano: 2012-06-13 12:28:14
Barista - zostań mistrzem parzenia kawy
W dniach 11-12 czerwca br. dziesięcioro uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim nabywało nowe umiejętności zawodowe na certyfikowanym szkoleniu z zakresu baristyki, pt „BARISTA - zostań mistrzem parzenia kawy”. Techniki przygotowania kawy przez baristę zaprezentowali: Emila Andrzejewska oraz Marcin Zalewski. W trakcie dwudniowego szkolenia uczestnicy nabyli najważniejsze informacje na temat kawy: gatunków oraz podstawowych sposobów rozpoznawania najbardziej znanych gatunków kawy i określania, czy to jest szlachetna Arabica, czy wyrazista Robusta. Szkolenie pozwoliło uczestnikom nabyć umiejętności sporządzania cafe latte, espresso, americano, cappuccino, ubijanie mleka oraz poznać zasady serwowania napojów gorących. Najtrudniejszym zadaniem było rysowanie spienionym mlekiem na powierzchni aromatycznego płynu wypełniającego filiżankę. Wydawać by się mogło, że ten zabieg jest najprostszą rzeczą pod słońcem - nic bardziej mylnego ! Rozpoczęły się próby tworzenia fantazyjnych kompozycji i gdyby nie pomoc instruktorów, trudno byłoby w powstałych ze spienionego mleka rysunkach doszukać się jakichkolwiek podobieństw do kwiatów, serduszek czy innych wzorów. Na szczęście zachwyt i zapał pozwoliły dość sprawnie uporać się z tymi niecodziennymi trudnościami - tak, by było o czym wspominać. Przygotować sobie filiżankę kawy z zawartością na miarę dzieła sztuki, to wyczyn godny podziwu. Wszyscy zakończyli sukcesem szkolenie i mają nadzieję na znalezienie dobrej pracy w gastronomii po ukończeniu szkoły. Przedstawiciele firmy Essenza Catering z Białegostoku podreślili zaangażowanie młodzieży oraz chęć działania zawodowego, co pozwoliło na uzyskanie wielu umiejętności koniecznych w pracy baristy. Certyfikowane szkolenie z zakresu baristyki, pt „BARISTA - zostań mistrzem parzenia kawy” odbyło się w ramach projektu pt. „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 


Kliknij na zdjęcia

dodano: 2012-06-01 11:49:35
Czas na szkolenie z zakresu baristy
W Polsce coraz szybciej rozwija się rynek kawowy i rośnie moda na spożywanie tego napoju. Kultura picia kawy stawia coraz to większe wymagania przed właścicielami lokali gastronomicznych, a co za tym idzie wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel. Profesja Baristy jako wciąż mało popularna, jest niezwykle atrakcyjna na rynku pracy.
Zewnętrzne, certyfikowane szkolenie z zakresu baristy przeznaczone jest dla uczniów, którzy chcą zwiększyć swoje kwalifikacje zawodowe, posiadających oprócz standardowej wiedzy i umiejętności nabytych w szkole również kwalifikacje w zakresie sztuki parzenia kawy. Program kursu obejmuje tematykę dotyczącą m.in.: najważniejszych informacji na temat kawy, gatunków oraz podstawowych sposobów jej rozróżniania, omówienie oraz prezentacja metod parzenia kawy, profesjonalne użytkowanie ekspresu ciśnieniowego i młynka oraz ich właściwa konserwacja, przygotowywanie kaw espresso i americano, cappucino i latte macchiato, ubijanie mleka, zasady serwowania napojów gorących, wykonywanie poznanych kaw. Istotnym elementem szkolenia baristy jest duża ilość zajęć praktycznych, które pomagają utrwalić wszystkie aspekty przekazanej wiedzy i nabytych umiejętności.

W dniach 11-12 czerwca br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbędzie się zewnętrzne, certyfikowane szkolenie z zakresu baristy, które przeznaczone jest dla uczniów, uczestniczących w projekcie pt. „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Każdy uczestnik szkolenia na zakończenie zajęć przystąpi do egzaminu, po zdaniu którego otrzyma certyfikat potwierdzający uzyskanie tytułu Baristy I stopnia, wydany w języku polskim i angielskim.

dodano: 2012-05-30 14:44:37
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim poznawali tajniki carvingu
28 maja 2012 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbyło się profesjonalne, zewnętrzne, certyfikowane szkolenie z zakresu carvingu. Uczestnikami szkolenia byli uczniowie, uczestniczący w projekcie pt. „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami”. Techniki tworzenia fantazyjnych dekoracji z owoców i warzyw zaprezentowali: mistrz Polski w carvingu, Paweł Sztenderski oraz II wicemistrz Polski, Grzegorz Gniech, którzy przyjechali z Trójmiasta. Jak przystało na profesjonalistów, mistrzowie carvingu poprowadzili szkolenie na wysokim poziomie, przygotowali w pełni wyposażone stanowisko do rzeźbienia, surowce (owoce i warzywa) oraz miejsce do prezentacji wykonanych prac. Prowadzący zachwycili uczestników, pedagogów oraz gości swoją wiedzą i umiejętnościami.
Po wstępnym zapoznaniu się z kompletnym wyposażeniem do carvingu, uczestnicy spróbowali swoich sił przy warzywach i owocach. Wyszukane na pierwszy rzut oka wzory i estetycznie wykonane dekoracje, okazały się być w istocie mniej skomplikowane, niż mogło to wydawać się na początku. 10 - ciu uczestników w trakcie 8 - godzinnego szkolenia wykonało:
 • Liście z cukinii
 • Kalie z kopru włoskiego i papryczki pepperoni
 • Ptaka z cykorii i białej rzodkwi
 • Różę z kalarepy
 • Kwiat tajski w melonie
 • Różę w arbuzie

Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach, wywodząca się z krajów Dalekiego Wschodu: Chin, Tajlandii, Japonii, obecnie najbardziej popularna w Tajlandii. Mieszkańcy tego kraju słyną z umiłowania piękna i bogatej ornamentacji, co przejawia się przede wszystkim w architekturze świątynnej i tradycyjnych strojach tancerek. Obecne w nich typowe tajskie motywy pojawiają się również często jako element rzeźb z dyni, melonów, ananasów, jabłek i papai. Produkty te można też drążyć w celu uzyskania oryginalnych mis  na sałatki, sosy, a nawet gorące potrawy. Z warzyw wycina się kwiaty i liście, niekiedy też małe zwierzątka, które zjada się na surowo lub po ugotowaniu. Najwięksi mistrzowie tworzą tradycyjne tajskie łódeczki oraz mitologicznych bohaterów, nie tylko z owoców i warzyw, ale również z masła czy ryżu.
Początkowo jadalne arcydzieła cieszyły oczy i podniebienia wyłącznie mieszkańców cesarskiego dworu. Złote czasy tej sztuki przypadają na XIX wiek. Po rewolucji w 1931 roku, jej popularność spadła, więc specyficznego rzemiosła zaczęto nauczać w tajskich szkołach, aby tradycja nie zaginęła. Obecnie naukę rzeźbienia w owocach i warzywach rozpoczynają dzieci w wieku 11 lat, a jej kontynuacja ma miejsce w gimnazjach i szkołach średnich, jak również, fakultatywnie, na uniwersytetach.
Czy uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszicaw Kamieniu Pomorskim, uczestniczący w szkoleniu, zdołali zbliżyć się do poziomu wielkich mistrzów ? Oceńcie sami, oglądając zdjęcia. Prowadzący te zajęcia Paweł Sztenderski oraz Grzegorz Gniech, byli bardzo zadowoleni z efektów, jakie uczniowie przedstawili po 8 godzinach pracy. Otrzymane certyfikaty, potwierdzają zdobyte umiejętności. Wszyscy jednak mają świadomość, że dopiero wielogodzinne ćwiczenia i ciągłe powtarzanie wzorów, jest konieczne, aby tę trudną sztukę dobrze opanować.


Kliknij na zdjęcia

dodano: 2012-05-14 13:26:01
Zewnętrzne certyfikowane szkolenie z zakresu Carvingu
Już niebawem 28 maja uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim wezmą udział w zewnętrzym certyfikowanym szkoleniu z zakresu Carvingu. Uczestniczy poznają historię carvingu, sposoby doboru surowców, techniki i rodzaje cięć, sposoby zabezpieczania wykonanych rzeźb. Najważniejszym elementem szkolenia jest duża ilość praktycznych zadań. Wszystkie prace  które będą wykonywać uczestnicy, zostaną najpierw omówione, a następnie wykonywane pod bacznym okiem Mistrza Polski Pawła Sztenderskiego. Wszystkie nabyte umiejętności podczas szkolenia dadzą uczestnikom więcej pewności podczas codziennej pracy w lokalu.

 


dodano: 2012-04-23 08:13:33
Spotkanie z pracodawcami w ramach Powiatowych For Kształcenia Zawodowego
19 kwietnia 2012 w sali gastronomicznej naszej szkoły odbyło się Powiatowe Forum Kształcenia Zawodowego pod hasłem „Szkoła blisko przedsiębiorstw”. Zostało ono zorganizowane w ramach realizowanego projektu „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Było to pierwsze z czterech planowanych spotkań z lokalnymi przedsiębiorcami, których celem jest podniesienie poziomu zaangażowania się pracodawców w proces systematycznego dostosowania programów kształcenia zawodowego do zapotrzebowania rynku pracy. Dyrektor szkoły p. Andrzej Swatowski zaprezentował dotychczasowe działania szkoły w zakresie edukacji zawodowej oraz omówił zmiany jakie nastąpią od 1 września 2012 w związku z wdrożeniem reformy oświaty. W dyskusji zabrała głos również p Grażyna Och – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, która zwróciła uwagę na konieczność współpracy szkoły z PUP.

 

W ramach dyskusji o problemach dotyczących lokalnego rynku pracy oraz problemach kształcenia zawodowego młodzieży, swoje spostrzeżenia przedstawili pracodawcy obecni na spotkaniu. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim kwalifikacji uczniów kończących naukę w szkole oraz sposobów ograniczania bezrobocia wśród absolwentów.


dodano: 2012-04-13 13:41:43
Spotkanie z pracodawcami w ramach Powiatowych For Kształcenia Zawodowego
W najbliższy czwartek 19 kwietnia 2012 r. o godzinie 16.00 w sali gastronomicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbędzie się pierwsze „Powiatowe Forum Kształcenia Zawodowego”.

Celem projektu jest podniesienie poziomu zaangażowania się przedstawicieli lokalnych pracodawców w proces systematycznego dostosowania programów kształcenia zawodowego do zapotrzebowania na rynku pracy.

Spotkanie organizowane jest w ramach realizowanego projektu „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Udział w Powiatowym Forum Kształcenia Zawodowego jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną  liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie przybycia (tel.: 91 38 20472 lub e-mail: zspkampom@o2.pl)

dodano: 2012-03-19 10:47:34
Już miesiąc czasu realizujemy projekt
Od miesiąca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim są realizowane zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
Okres realizacji projektu przypada na okres od 1 stycznia 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. natomiast okres realizacji zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych od lutego 2012 r. do maja 2013 r. Projekt skierowany został do 175 uczniów Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim, którzy mają możliwość uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych. Projekt ma na celu umożliwienie uczniom i uczennicom uzyskanie lepszych wyników w nauce, aby mogli rozwijać swoje zainteresowania i talenty. Poprzez uczestnictwo w projekcie uczniowie mają stworzone dogodne warunki do pokonywania swoich słabości i trudności w nauce. Zajęcia odbywają się bezstresowo, nie ma ocen, a uczniowie korzystają z najnowocześniejszego sprzętu.
Dnia 21 lutego 2012 r. rozpoczęły się pierwsze zajęcia z zakresu „Właściciel bazy gastronomicznej” w ramach Przedsiębiorczej Ścieżki Kariery Zawodowej. Są kształcące i interesujące, o czym świadczą poniższe wypowiedzi uczestników oraz zamieszczone zdjęcia:

 


Według mnie zajęcia są bardzo interesujące. Nie dość, że rozwijam swoje zainteresowania, to jeszcze wiadomości zdobyte na nich pomagają mi w nauce.
Uczestnik zajęć właściciel firmy kateringowej

Dzięki tym zajęciom poprawiłam swoje oceny i umiejętności z matematyki. Myślę, że lepiej rozumiem ten przedmiot i łatwiej jest mi rozwiązywać zadania często nawet te trudne, kiedyś niemożliwe do rozwiązania. Odkąd uczęszczam na te zajęcia, nie boję się chodzić do tablicy na lekcji matematyki, a często nawet zgłaszam się sama, gdy mam taką możliwość.
Uczestniczka zajęć z matematyki  

Uważam, że zajęcia są dla nas szansą, a sukces rzeczywiście znajduje się w naszych rękach. Myślę, że są bardzo potrzebne, gdyż wielu z nas nie stać na dodatkowe płatne zajęcia. Na razie nie jestem pewny, co chcę w życiu robić i do jakiej szkoły powinienem pójść, liczę na to, że zajęcia z doradztwa zawodowego pomogą mi podjąć właściwą decyzję.
Uczestnik zajęć w ramach Szkolnego Centrum Informacji i Doradztwa Zawodowego

Myślę, że zajęcia są bardzo interesujące. Panuje na nich miła atmosfera, bo jesteśmy świetnie dobraną grupą. Sądzę, że te zajęcia pomogą mi lepiej przyswoić sobie język angielski oraz uzyskać zadowalający wynik na egzaminie maturalnym. Pani zaplanowała dla nas bardzo ciekawe tematy, większość z nich odbywa się w formie zabawy, dzięki czemu jest przyjemnie i chętnie przychodzę na te spotkania.
Uczestniczka zajęć z języka angielskiego

W ramach projektu wyposażono pracownie dydaktyczne do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w nowoczesne specjalistyczne zestawy książek, zestawy noży do carvingu, nową tablicę matematyczną z układem współrzędnych, sprzęt multimedialny oraz komputerowy (monitor dotykowy). Zajęcia więc prowadzone są nowoczesnymi metodami z wykorzystaniem najnowszych technologii. „Ten projekt to super szansa rozwoju własnych pasji i zainteresowań. Świetnie przygotowani wykładowcy wiedzą jak nas zaciekawić i zainteresować zajęciami. To jest wytchnienie od zajęć szkolnych, odskocznia, która uczy i bawi" - mówią uczniowie Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim.

Dodatkową atrakcją zajęć pozalekcyjnych będą organizowane szkolenia z carvingu oraz baristy. Szkolenia te będą prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę.
Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim, po zajęciach szkolnych w godzinach od 14.00 do 18.00 pięć razy w tygodniu. Wszyscy uczestnicy, po zakończeniu wybranych przez siebie zajęć edukacyjnych, otrzymają stosowne certyfikaty uczestnictwa w zajęciach lub szkoleniach. Realizacja projektu to niepowtarzalna szansa dla młodych ludzi, którzy mogą rozwijać swe umiejętności i zdolności w ciekawy sposób i co najważniejsze, przyniosą efekty w przyszłości.

Kliknij na zdjęcia.


dodano: 2012-03-05 12:02:00
Przykładowe oznaczenia budynku, sal lekcyjnych oraz zakupionego sprzętu
Poniżej przedstawiamy Państwu przykładowe oznaczenia budynku, sal lekcyjnych oraz zakupionego sprzętu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego niezbędnego do przeprowadzenia zajęć w ramach projektu "Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami".

Kliknij na zdjęcia.


dodano: 2012-02-22 20:47:50
Uruchomiono platformy elearningowe dla uczniów
Miło jest nam Państwa poinformować, iż zostały uruchomione dwie platformy elearningowe "Gastronomia" i "Hotelarz" dla uczniów Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia. Już wkrótce na platformach pojawią się pierwsze informacje.
Adresy platform elearningowych:

dodano: 2012-01-09 12:00:00
Zapytania ofertowe
Poniżej prezentujemy zapytania ofertowe poświęcone projektowi "Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami". Zapraszamy do wzięcia udziału w zapytaniach.
Pobierz:

dodano: 2012-02-06 11:52:00
Dokumenty do pobrania dla prowadzących zajęcia
Wszyscy prowadzący zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu "Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami" zobowiązani są do pobrania: Dziennika zajęć, Listy obecności oraz Ankiety ewaluacyjnej. W przypadku ankiety należy ją przeprowadzić pod koniec zaplanowanych zajęć z daną grupą. 
Pobierz:

dodano: 2012-02-06 10:47:04
Umowa na realizację projektu już podpisana !
Dnia 02 lutego br. Powiat Kamieński reprezentowany przez Starostę Kamieńskiego Panią Beatę Kiryluk oraz Wicestarostę Kamieńskiego Pana Radosława Drozdowicza podpisał umowę na realizację projektu pt. „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami”. Teraz możemy pełną parą ruszyć z realizacją projektu.

A co zrobiliśmy do momentu podpisania umowy, otóż od początku stycznia wśród uczniów Technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim zbierane były deklaracje uczestnictwa w projekcie. Przeprowadziliśmy rozeznania cenowe, zamówiliśmy gadżety promocyjne, a przede wszystkim utworzona została na stronie internetowej Powiatu Kamieńskiego zakładka poświęcona projektowi.

21 lutego br. rozpoczną się pierwsze zajęcia pozalekcyjne, które mają zindywidualizowaną formę. Uczniowie podzieleni są na małe grupy co znacznie ułatwia przyswajalność prezentowanego materiału. Projekt obejmuje zajęcia:

Zajęcia  w ramach Językowej Ścieżki Kariery Zawodowej łącznie 56 godzin:

 • zajęcia z języka angielskiego łącznie 28 h
 • zajęcia z języka niemieckiego łącznie 28 h

Zajęcia w ramach Informatycznej Ścieżki Kariery Zawodowej łącznie 210 godzin:

 • zajęcia z obsługi programów specjalistycznych łącznie 84 h
 • zajęcia internetowa obsługa podmiotów branży hotelarskiej i gastronomicznej łącznie 126 h

Zajęcia w ramach Naukowej Ścieżki Kariery Zawodowej łącznie 168 godzin:

 • zajęcia z matematyki łącznie 84 h
 • zajęcia z geografii łącznie 84 h

Zajęcia w ramach Przedsiębiorczej Ścieżki Kariery Zawodowej łącznie 654 godzin:

 • właściciel bazy gastronomicznej łącznie 120 h
 • właściciel bazy noclegowej łącznie 90 h
 • właściciel firmy kateringowej łącznie 156 h
 • indywidualne poradnictwo i doradztwo w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej łącznie 288h

Zajęcia w ramach Szkolnego Centrum Informacji i Doradztwa Zawodowego łącznie 336 godzin:

 • zajęcia grupowe łącznie 144 h
 • zajęcia indywidualne łącznie 192 h

Wdrożenie innowacyjnych metod nauczania pn. „Uczyć się ucząc”


Projekt trwa do czerwca 2013 r. Weźmnie w nim udział 175 uczniów, całkowity koszt projektu wyniesie 285 079, 24 złotych, wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wyniesie 242 317,35 złotych, natomiast wkład własny wyniesie 42 761,89 złotych.


dodano: 2012-01-04 10:08:00
Ważne !!
Od 4 stycznia 2012 r. w sekretariacie oraz w Biurze Projektu pokój nr. 213 Zespołu Szkół Ponadigmnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim można pobierać dokumenty niezbędne do uczestnictwa w projekcie "Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami". Do 03 lutego 2012 r. wypełnione dokumenty należy oddać do sekretariatu lub Biura Projektu pokój nr. 213. Do 7 lutego komisja ustali listę uczestników. Dokładne terminy zajęć ustalą nauczyciele prowadzący z uczestnikami zajęć. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.
Pobierz:
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia