Powiat Kamieński położony jest w północno - zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, pomiędzy Bałtykiem, Zatoką Pomorską, Zalewem Szczecińskim i rzeką Dziwną. Swoim zasięgiem obejmuje sześć gmin: Wolin, Dziwnów, Międzyzdroje, Golczewo, Świerzno, Kamień Pomorski. Każdy odwiedzający nasz powiat znajdzie tutaj odpowiednie warunki do wypoczynku.Liczne miejscowości nadmorskie oferują łagodny, morski klimat, bogate w jod powietrze, dużo słońca, szerokie, czyste, piaszczyste plaże dostępne również dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich (przystosowane zjazdy na plażę). Warto również przespacerować się w głąb morza nowo wybudowanym międzyzdrojskim molem. Liczne rozlewiska wodne: Zalew Kamieński, Zatoka Cicha, rzeka Dziwna, powodują, że Powiat Kamieński jest niewątpliwie wspaniałym miejscem dla wszystkich lubiących sporty wodne (żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing, nurkowanie i wędkarstwo). Wędkując można złowić wiele gatunków ryb. Występują tutaj: okoń, płoć, krąp, leszcz. węgorz, boleń, krasnopiórka, jazgarz, lin, szczupak, sandacz i śledź.
Na naszych wodach rozgrywają się prestiżowe regaty: Międzynarodowe Mistrzostwa NSKO i eliminacje do Mistrzostw Świata i Europy w klasie Optymist - OPEN POLISH OPTYMIST CHAMPIONSHIP oraz Regaty Kamień Pomorski CUP FORMUŁA WINDSURFING i FUNBOARD.
Jachty mogą cumować na licznych przystaniach w takich miejscowościach jak: Kamień Pomorski, Międzywodzie, Dziwnów, Wolin, Sierosław czy Wicko. Dla turystów oferujemy rejsy statkami po Bałtyku i po Zalewie Kamieńskim. Rozciągające się wokół lasy dają schronienie przed upałami i zapewniają kontakt z nieskazitelną przyrodą. Na naszym terenie położony jest Woliński Park Narodowy. Można tam zobaczyć żubry (żyjące w rezerwacie pokazowym), 200 gatunków ptaków wodnych, orła bielika oraz różnorodne gatunki roślin. Wędrując licznymi szlakami turystycznymi i ścieżkami dydaktycznymi warto odwiedzić Jezioro Turkusowe oraz słynne 4 punkty widokowe: Gosań, Zielonka, Piaskowa Góra, Kawcza Góra. W Kołczewie, u granic parku działa pole golfowe, które jest własnością Amber Balticu.
Przebywając na naszym terenie warto odwiedzić znane uzdrowiska i ośrodki rehabilitacyjne w Kamieniu Pomorskim, Międzywodziu, Międzyzdrojach, Dziwnowie.Atrakcyjność turystyczną Powiatu Kamieńskiego podnosi również wiele zabytków:
  • Zespół Katedralny wpisany w 2005 r. na listę pomników historii Prezydenta RP: Katedra z jedynym przykatedralnym wirydarzem w Polsce oraz skarbcem, Pałac Biskupi, Dworek Evalda von Kleista – wynalazcy kondensatora elektrycznego oraz pozostałe obiekty zespołu (szkoła, Dom Jana Vianeya, stara plebania, dom sióstr zakonnych),
  • Dawny system obronny Kamienia Pomorskiego: odcinek murów nad Zalewem, Furta Maślana, Baszta z Brama Wolińską (zwiedzanie Muzeum Kamieni), fosy obronne,
  • głaz „Królewski” na Zalewie Kamieńskim,
  • Bunkier V3 - Jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V-3, z okresu II wojny światowej. Dziś- 61 lat po wojnie, celem ekspozycji zlokalizowanej na byłym, tajnym poligonie doświadczalnym w Międzyzdrojach - Zalesiu, jest ukazanie ciekawostek militarnych , które miały zmienić tok wojny. Ekspozycja jest niezwykła, gdyż jest umiejscowiona w bunkrze, gdzie były składowane pociski V-3. W pobliżu bunkra znajdują się pozostałości stanowisk ogniowych tych pocisków.
Miłośnicy historii powinni przyjechać w okresie letnim na Festiwal Wikingów w Wolinie. Do głównych atrakcji należą widowiska wojenno-historyczne, pokazy wczesnośredniowiecznych rzemiosł, kuchni, obozów wikińskich, wyścigi starych okrętów oraz towarzyszący całej imprezie festiwal muzyki celtyckiej i słowiańskiej w wykonaniu artystów z Anglii, Danii i SkandynawiiWędrując po ziemiach Powiatu Kamieńskiego trzeba wstąpić do Międzyzdrojów i zrobić sobie zdjęcie ze sławnymi aktorami w czasie Gali Gwiazd, trzeba również przejść się aleją gwiazd. Obejrzeć odciśnięte dłonie w brązie. Obok promenady jest Gabinet Figur Woskowych z gwiazdami kina. Warto również porozmawiać z najlepszymi polskimi sportowcami w czasie Festiwalu Gwiazd Sportu w Dziwnowie. Amatorów dzikiego zachodu zapraszamy na Western Piknik w Sułominie, a miłośników motoryzacji na Zlot Pojazdów Tuningowych i Car Audio oraz wyścigi samochodowe do Śniatowa, a także na Zlot Garbusów do Dziwnowa.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia