02-11-2012

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbywają się zajęcia w ramach projektu unijnego

Projekt "Kompleksowy program rozowojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami" został kompleksowo dostosowany do potrzeb młodzieży i umożliwia uczestnictwo w następujących zajęciach:

 

 


Zajęcia  w ramach Językowej Ścieżki Kariery Zawodowej:

  • zajęcia z języka angielskiego,
  • zajęcia z języka niemieckiego.

Zajęcia w ramach Informatycznej Ścieżki Kariery Zawodowej:

  • zajęcia z obsługi programów specjalistycznych,
  • zajęcia internetowa obsługa podmiotów branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Zajęcia w ramach Naukowej Ścieżki Kariery Zawodowej:

  • zajęcia z matematyki,
  • zajęcia z geografii.

Zajęcia w ramach Przedsiębiorczej Ścieżki Kariery Zawodowej:

  • właściciel bazy gastronomicznej,
  • właściciel bazy noclegowej,
  • właściciel firmy kateringowej,
  • indywidualne poradnictwo i doradztwo w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Zajęcia w ramach Szkolnego Centrum Informacji i Doradztwa Zawodowego:

  • zajęcia grupowe,
  • zajęcia indywidualne.

Wdrożenie innowacyjnych metod nauczania pn. „Uczyć się ucząc”

W ramach zajęć „Językowej Ściężki Kariery Zawodowej” oraz „Naukowej Ścieżki Kariery Zawodowej” uczniowie mają możliwość dokształcać się na zajęciach pozalekcyjnych z języka angielskiego, języka niemieckiego, matematyki i geografii. Dodatkowe godziny nauki mają na celu jak najlepsze przygotowanie młodzieży do egzaminu maturalnego. Obecnie 75 uczniów klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych uczestniczy w zajęciach - mówi Krystyna Gogacz - Koordynator Projektu.

  

Zajęcia te są dla nas, uczniów klas maturalnych, nieocenioną pomocą - twierdzi uczennica klasy IV, kształcąca się w zawodzie Technik Żywienia i Gospodarstwa Domowego.

  

Już widzimy poprawę naszych umiejętności matematycznych, geograficznych i językowych, a przecież na lekcje chodzimy dopiero dwa miesiące. Cieszymy się i jesteśmy bardzo zadowoleni, że  uczęszczamy na dodatkowe zajęcia - wszystko co oferuje nam projekt jest bezpłatne. Otrzymaliśmy również podręczniki do matematyki, języka angielskiego, niemieckiego, a także testy maturalne i ćwiczeniówki - opowiada uczeń klasy III, kształcący się w zawodzie Technik Żywienia i Gospodarstwa Domowego.

  

Na zajęciach zarówno z matematyki, geografii, jak i języka angielskiego i niemieckiego wykorzystywane są aktywizujące, a tym samym najskuteczniejsze metody kształcenia. Materiał nauczania jest dostosowany do wymagań egzaminów maturalnych. Wszyscy uczniowie otrzymują regularnie pomoce dydaktyczne w postaci podręczników, słowników, kalkulatorów do samodzielnej, systematycznej pracy. Przyspieszony kurs skutecznie przygotuje młodzież do pisemnego i ustnego egzaminu maturalnego, do którego nasi uczniowie przystąpią w tym i przyszłym roku szkolnym - zapewnia Krystyna Gogacz.

  

Projekt oferuje także udział w zajęciach w ramach „informatycznej Ścieżki Kariery Zawodowej” oraz „Przedsiębiorczej Ścieżki Kariery Zawodowej”, które mają formę warsztatów. Zajęcia te skierowane są dla osób zainteresowanych uruchomieniem w przyszłości własnej działalności gospodarczej. 

  

Nasi uczniowie zdobywają wiedzę na temat sposobów zakładania własnej firmy i co jest niezbędne do jej uruchomienia, poznają też mechanizmy funkcjonowania rynku oraz związane z nimi pojęcia ekonomiczne. Należy dodać, iż w ramach zajęć „Przedsiębiorczej Ścieżki Kariery Zawodowej” uczniowie także mają możliwość uczestniczenia w zajęciach praktycznych z przygotowania potraw, serwowania posiłków. Należy nadmienić, iż każdy uczestnik kończący zajęcia praktyczne z zakresu właściciel bazy kateringowej, właściciel bazy gastronomicznej ma możliwość wzięcia udziału w zewnętrznych certyfikowanych szkoleniach z zakresu carvingu oraz parzenia, przygotowania wyśmienitych kaw. - kontynuje Krystyna Gogacz.

  

W inicjatywie  chodzi nam o wyrównywanie szans edukacyjnych naszej młodzieży szkolnej. Dodatkowo każdy z uczestników projektu ma możliwość spotkać się z doradcą zawodowym. Zajęcia te pomogają uczniom w wyborze ścieżki kariery zawodowej - mówi Krystyna Gogacz.

Tekst i zdjęcia: Marek Szymański

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia