Rozpoczęły się wakacje
Ostatnie spotkanie z pracodawcami w ramach Powiatowego Forum Kształcenia Zawodowego
dodano: 2013-04-18 12:33:14
Ostatnie szkolenie "Barista - zostań mistrzem parzenia kawy" w ramach projektu realizowanego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim uczestniczyli w kursie carvingu
W szkoleniu udział wzięło 10 uczniów uczestniczących w projekcie. W trakcie ośmiogodzinnego szkolenia uczniowie nabyli najważniejsze informacje na temat: historii carvingu, narzędzi stosowanych przy wycinaniu warzyw i owoców, sposobu doboru surowców, techniki i rodzaje cięć, sposobu zabezpieczania wykonanych rzeźb. Jednakże najważniejszym elementem szkolenia była część praktyczna w trakcie, której uczestnicy wykonali rzeźby: Liście z cukinii, Kalie z kopru włoskiego i papryczki pepperoni, Ptaka z cykorii i białej rzodkwi, Różę z kalarepy, Kwiat tajski w melonie oraz Różę w arbuzie. Zwieńczeniem kilkugodzinnego szkolenia było wręczenie certyfikatów poświadczających nabyte umiejętności, które wręczyli mistrz Polski w carvingu Paweł Sztenderski oraz II wicemistrz Polski Grzegorz Gniech. Dodatkowo prowadzący kurs Carvingu zaprosili wszystkich uczestników do wzięcia udziału w Carvingowych Mistrzostwach Polski Juniorów 2013, które odbędą się w październiku 2013 roku.
Ostatnie szkolenie z carvingu w ramach projektu realizowanego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim
W trakcie ośmiogodzinnego szkolenia uczniowie poznają historię carvingu, narzędzia stosowane do wycinania warzyw i owoców, sposoby doboru surowców, techniki i rodzaje cięć, sposoby zabezpieczania wykonanych rzeźb. Jednakże najważniejszym elementem szkolenia jest wykonanie rzeźb: Liście z cukinii, Kalie z kopru włoskiego i papryczki pepperoni, Ptaka z cykorii i białej rzodkwi, Różę z kalarepy, Kwiat tajski w melonie oraz Różę w arbuzie. Szkolenie z zakresu Carvingu „Podstawy tajskiej sztuki dekoracji” poprowadzą: mistrz Polski w carvingu Paweł Sztenderski oraz II wicemistrz Polski Grzegorz Gniech, którzy przyjadą do nas z Trójmiasta. Należy dodać, iż obaj Panowie w październiku 2012 roku w niemieckim Erfurcie reprezentowali nasz kraj w Międzynarodowej Olimpiadzie Kulinarnej IKA 2012, gdzie zdobyli brązowy medal, pokonując tysiące zawodników z 54 krajów świata.
Wszystkie prace, które będą wykonywać uczestnicy, zostaną najpierw omówione, a następnie wykonywane pod bacznym okiem Mistrza Polski Pawła Sztenderskiego. Wszystkie nabyte umiejętności podczas szkolenia dadzą uczestnikom więcej pewności podczas codziennej pracy w lokalu.
Wywiad z koordynatorem projektu Panią Krystyną Gogacz
Kto wymyślił i napisał projekt ?
Konkurs z działania 9.2 został ogłoszony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Pracownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Kamieniu Pomorskim wspólnie z Dyrektorem Szkoły oraz Nauczycielami uznali, że przystąpienie do takiego konkursu korzystnie wpłynie na rozwój umiejętności i wzbogacenia wiedzy uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim. Po kilku miesiącach oczekiwań dotarł do nas bardzo pozytywny wyniki, ponieważ na 27 projektodawców nasz wniosek zajął pierwsze miejsce w rankingu z dorobkiem 105 punktów. Głównym celem projektu jest podniesienie do końca czerwca 2013 roku efektywności i rynkowości procesów kształcenia w Technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim poprzez wdrożenie kompleksowego, ukierunkowanego na poprawę zdolności uczniów do przyszłego zatrudnienia, programu rozwojowego obejmującego 175 uczniów, opartego na realizacji ścisłej współpracy z pracodawcami, innowacyjnych, z indywidualizowanych metod kształcenia kompetencji kluczowych.
Jaką funkcję pani pełni w projekcie ?
Jestem Koordynatorem Projektu. Czuwam nad realizacją wszystkich zadań, ze szczególnym uwzględnieniem ich jakości, rzetelności i terminowości.
Jakie korzyści przynosi Pani możliwość koordynacji projektu ?
Korzyści jest nad wyraz sporo. Na pierwszym miejscu wymienię nawiązanie znakomitego kontaktu z młodzieżą. Potraktowali mnie praktycznie jak swoją, przynajmniej tak to odczuwam – nie tylko na zajęciach, ale także na co dzień. W realizację projektu angażują się jak potrafią – spontanicznie, po swojemu, nie zawsze zdyscyplinowanie, ale to ich młodzieńcze prawo – dzięki temu zostaliśmy już zauważeni przez władze samorządowe, także instytucje i firmy. To dobrze rokuje na przyszłość młodych ludzi.
Jak pani ocenia dotychczasowy przebieg projektu ?
W chwili obecnej jesteśmy w końcowym etapie realizacji projektu. Przed nami jeszcze trzy miesiące dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Udało się zorganizować 923 godzin zajęć dla uczniów. Dokonano niezbędnych zakupów pomocy dydaktycznych do realizacji tych zajęć. Wszystkie zaplanowane działania w projekcie wynikają z potrzeby szkoły oraz lokalnego rynku pracy. I dlatego wybrane zajęcia są atrakcyjne, spełniają zainteresowania uczniów, w których się mogą realizować.
Które z zajęć projektu cieszą się największym zainteresowaniem młodych ?
Według mnie największym zainteresowaniem uczniów cieszą się zajęcia zawodowe „Właściciel bazy noclegowej”, „Właściciel bazy noclegowej”, „Właściciel firmy kateringowej” podczas, których uczniowie mają możliwość praktycznej nauki. Nie możemy zapomnieć także o szkoleniu "Barista-zostań mistrzem parzenia kawy" podczas, którego uczniowie mieli możliwość nabyć najważniejsze informacje na temat kawy: gatunków oraz podstawowych sposobów rozpoznawania najbardziej znanych gatunków kawy i określania, czy to jest szlachetna Arabica, czy wyrazista Robusta. Oprócz tego uczniowie uczyli się sporządzania cafe latte, espresso, americano, cappuccino, ubijanie mleka oraz poznawali zasady serwowania gorących napojów. Należy wspomnieć także o drugim szkoleniu Carvingu „Podstawy tajskiej sztuki dekoracji”. Podczas ośmiogodzinnego szkolenia uczniowie zapoznali się z historią sztuki carvingu, z narzędziami stosowanymi do wycinania warzyw i owoców, asortymentem warzyw i owoców używanych do dekoracji oraz wykonywali rzeźby: Liście z cukinii, Kalie z kopru włoskiego i papryczki pepperoni, Ptaka z cykorii i białej rzodkwi, Różę z kalarepy, Kwiat tajski w melonie oraz Różę w arbuzie. Po kilku godzinach pracy mogliśmy podziwiać prawdziwą sztukę wykonaną przez uczniów. Bardzo mnie jako Koordynatora Projektu cieszy to iż udało się nam pozyskać wybitnych specjalistów w swojej dziedzinie. Szkolenie "Barista-zostań mistrzem parzenia kawy" poprowadzili Pani Emilia Andrzejewska oraz Pan Marcin Zalewski, natomiast szkolenie Carvingu „Podstawy tajskiej sztuki dekoracji” poprowadzili: mistrz Polski w carvingu Paweł Sztenderski oraz II wicemistrz Polski Grzegorz Gniech, którzy przyjechali z Trójmiasta. Należy dodać, iż obaj Panowie 2012 roku w niemieckim Erfurcie podczas Międzynarodowej Olimpiadzie Kulinarnej IKA 2012 zdobyli brązowy medal, pokonując tysiące zawodników z 54 krajów świata.
Co chciałaby Pani przekazać młodym ludziom, z którymi Pani współpracuje ?
Powtarzam to dość często – "promujcie się". Czas skończyć z przesadną skromnością; z myśleniem, co inni powiedzą jak tak będziemy się chwalić swoimi sukcesami, zdolnościami, osiągnięciami. Zasługujecie na to.
Czy zdarzyły się jakieś problemy podczas koordynowania projektu ?
Ja bym tego nie nazwała problemami - to raczej ciągła modyfikacja harmonogramu zajęć, głównie pod kątem dopasowywania terminów.
Jakimi doświadczeniami chciałaby Pani podzielić się z innymi koordynatorami ?
Przede wszystkim choć przez chwilę pomyśleć kategoriami młodzieży, postarać się zrozumieć ich świat, ich emocje. Nie ma błahych problemów. Zawiedzione przyjaźnie, nieodwzajemnione uczucia, niepowodzenie w szkole, często skrywana nieśmiałość… są tak samo ważne jak i nasze, "dorosłe" problemy. Trzeba umieć słuchać i nie traktować młodzieży "z góry"; jak ktoś, kto najlepiej wie co komu potrzebne. W zasadzie to żadna odkrywcza myśl, ale warto ją przypomnieć.
Czy są już jakieś plany na kontynuację projektu ?
Mogę zdradzić, iż już od dłuższego czasu pracownicy Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu wraz z nauczycielami przygotowują się do opracowania nowego „lepszego wniosku”. Wniosek, który się kończy miał kilka braków, które zostały wychwycone podczas realizacji. Dlatego też chcemy wprowadzić liczne modyfikację, które spowodują, iż nasz wniosek będzie atrakcyjniejszy. Na pewno nie zabraknie zewnętrznych szkoleń, które cieszyły się dużą popularnością.
Dziękuje bardzo za rozmowę.
Trzecie spotkanie z pracodawcami w ramach Powiatowych For Kształcenia Zawodowego
Zawód baristy bez tajemnic
Na dwudniowym kursie uczniowie nabyli najważniejsze informacje na temat kawy: gatunków oraz podstawowych sposobów rozpoznawania najbardziej znanych gatunków kawy i określania, czy to jest szlachetna Arabica, czy wyrazista Robusta. Dziennikowi udało się namówić trójkę osób, które wzięły udział w zajęciach zorganizowanych w ramach projektu unijnego. Mariola, Gabrysia i Marcin bardzo chwalą sobie cały udział w warsztatach.
Udział w projekcie nie był obowiązkowy. Wszystko zależało od naszych chęci, czy podana tematyka nas interesuje i czy chcemy w takim przedsięwzięciu brać udział – mówi Marcin.
Jak się okazało w trakcie rekrutacji nie było problemów z zorganizowaniem grupy dziesięcioosobowej, która miała uczęszczać na zajęcia. Zainteresowanie uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim proponowaną tematyką zajęć było ogromne.
Program zajęć był bardzo ciekawy i to zdecydowało o moim udziale – dopowiada Mariola.
Zajęcia polegały z jednej strony na zajęciach teoretycznych. Tutaj mnóstwo czasu poświęcone było na omówieniu wszystkich podstaw związanych z kawą. Prowadzący szczegółowo opowiedzieli skąd wzięła się kawa, jakie są jej rodzaje oraz jakie jest jej zastosowanie – relacjonuje Marcin.
Część praktyczna polegała na zorganizowaniu grupy w dwuosobowe zespoły, przed którymi postawiono konkretne zadania do wykonania. Ważnym elementem była degustacja kawy, przy czym zadawano nam mnóstwo pytań.
Na czym dokładnie polegały zajęcia ?
Na bazie espresso powstawały kolejne kawy. Najpierw trzeba było bardzo dobrze nauczyć się robić espresso, aby móc przystąpić do wykonania innych rodzajów kaw. Cały dzień ćwiczyliśmy, aby dobrze udało nam się wykonać tę podstawę. Dopiero kolejnego dnia zajęć praktycznych mogliśmy nauczyć się parzenia innych rodzajów kawy – opowiada Gabrysia.
Szkolenie pozwoliło uczestnikom nabyć umiejętności sporządzania cafe latte, americano, cappuccino, ubijanie mleka oraz poznać zasady serwowania gorących napojów.
Zajęcia praktyczne trwały dwa dni, łącznie zrealizowano szesnaście godzin zajęć. Czy to był wystarczający czas, aby poznać wszystkie techniki parzenia kawy ?
Z pewnością nie, ale podstawy pod względem teoretycznym i najważniejsze zagadnienia praktyczne mamy opanowane – pochwaliła prowadzących Mariola.
Z czym były największe problemy ?
Już sam początek był bardzo trudny. Były problemy z odpowiednim ustawieniem młynka, ze zmieleniem kawy. Dopiero z czasem udało się nabrać wprawy – ocenia postępy w nauce Gabrysia.
Najtrudniejszym zdaniem było rysowanie spienionym mlekiem na powierzchni kawy. Wydawać by się mogło, że ten zabieg nie powinien przysporzyć problemów. Było zupełnie inaczej. Rozpoczęły się próby tworzenia fantazyjnych kompozycji i gdyby nie pomoc Pani Emilii Andrzejewskiej oraz Pana Marcina Zalewskiego, trudno byłoby w powstałych ze spienionego mleka doszukać się jakichkolwiek podobieństw do kwiatów, serduszek czy innych wzorów. Dzięki trudowi włożonemu w zajęcia efekty zaczęły pojawiać się już po kilku godzinach zajęć.
Zawód baristy obecnie nie jest popularny. Dopiero się rozwija. Za kilka lat na pewno zwiększy się zapotrzebowanie na takiego typu zawód. W Kamieniu obecnie mało jest miejsc, gdzie można uraczyć się dobrym espresso. W przyszłości ta sytuacja na pewno się zmieni na korzyść – tak prognozuje Mariola.
Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, co jest materialnym dowodem ukończenia takiego kursu. Kolejna odsłona projektu zostanie przeprowadzona w czerwcu bieżącego roku. Wówczas po raz kolejny grupa dziesięciu osób stanie przed zadaniami związanymi ze zgłębieniem sztuki baristycznej.
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim uczestniczyli w Kursie Carvingu oraz w Kursie "Barista-zostań mistrzem parzenia kawy"
Na dwudniowym kursie „Barista - zostań mistrzem parzenia kawy” uczniowie nabyli najważniejsze informacje na temat kawy: gatunków oraz podstawowych sposobów rozpoznawania najbardziej znanych gatunków kawy i określania, czy to jest szlachetna Arabica, czy wyrazista Robusta. Szkolenie pozwoliło uczestnikom nabyć umiejętności sporządzania cafe latte, espresso, americano, cappuccino, ubijanie mleka oraz poznać zasady serwowania gorących napojów. Najtrudniejszym zadaniem było rysowanie spienionym mlekiem na powierzchni kawy. Wydawać by się mogło, że ten zabieg jest najprostszą rzeczą pod słońcem - nic bardziej mylnego ! Rozpoczęły się próby tworzenia fantazyjnych kompozycji i gdyby nie pomoc instruktorów Pani Emilii Andrzejewskiej oraz Pana Marcina Zalewskiego, trudno byłoby w powstałych ze spienionego mleka rysunkach doszukać się jakichkolwiek podobieństw do kwiatów, serduszek czy innych wzorów. Na szczęście zachwyt i zapał pozwoliły dość sprawnie uporać się z tymi niecodziennymi trudnościami - tak, by było o czym wspominać.
Drugi interesujący kurs Carvingu „Podstawy tajskiej sztuki dekoracji” poprowadzili: mistrz Polski w carvingu Paweł Sztenderski oraz II wicemistrz Polski Grzegorz Gniech, którzy przyjechali z Trójmiasta. Należy dodać, iż obaj Panowie w październiku 2012 roku w niemieckim Erfurcie reprezentowali nasz kraj w Międzynarodowej Olimpiadzie Kulinarnej IKA 2012, gdzie zdobyli brązowy medal, pokonując tysiące zawodników z 54 krajów świata. W trakcie kilkugodzinnego szkolenia uczniowie zapoznali się z historią sztuki carvingu, z narzędziami stosowanymi do wycinania warzyw i owoców, asortymentem warzyw i owoców używanych do dekoracji oraz wykonali rzeźby: Liście z cukinii, Kalie z kopru włoskiego i papryczki pepperoni, Ptaka z cykorii i białej rzodkwi, Różę z kalarepy, Kwiat tajski w melonie oraz Różę w arbuzie.
Wszyscy uczniowie biorący udział w kursach, otrzymali certyfikaty poświadczające nabytą wiedzę. Dodatkowo prowadzący kurs Carvingu zaprosili wszystkich uczestników do wzięcia udziału w II edycji Carvingowych Mistrzostwach Polski Juniorów 2013, które odbędą się w październiku 2013 roku. Ostatnia edycja szkoleń w ramach projektu zaplanowana została na miesiące kwiecień oraz maj 2013 roku.
Spotkanie podsumowujące rok 2012
- z zajęć pozalekcyjnych w sumie skorzystało 137 uczniów. Obecnie udział w zajęciach kontynuuje 75 uczniów,
- przeprowadzono w sumie 923 godzin zajęć pozalekcyjnych,
- odbyły się 2 spotkania z przedsiębiorcami w ramach „Powiatowych For Kształcenia Zawodowych”,
- odbyło się 1 szkolenie z zakresu carvingu oraz baristy.
Nazwa zajęć dydaktycznych |
Liczba godzin |
Liczba godzin przeprowadzonych zajęć | Stopień realizacji |
Zajęcia z języka angielskiego | 28 | 28 | 100 % |
Zajęcia z języka niemieckiego | 28 | 28 | 100 % |
Zajęcia z obsługi programów specjalistycznych | 84 | 48 | 57,14 % |
Zajęcia internetowa obsługa podmiotów branży hotelarskiej i gastronomicznej | 126 | 81 | 64,28 % |
Zajęcia z matematyki | 84 | 52 | 61,90 % |
Zajęcia z geografii | 84 | 56 | 66,66 % |
Właściciel bazy gastronomicznej | 120 | 80 | 66,66 % |
Właściciel bazy noclegowej | 90 | 60 | 66,66 % |
Właściciel firmy kateringowej | 156 | 100 | 64,10 % |
Indywidualne poradnictwo i doradztwo w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej | 288 | 192 | 66,66 % |
Zajęcia grupowe w ramach Szkolnego Centrum Informacji i Doradztwa Zawodowego | 144 | 84 | 58,33 % |
Zajęcia grupowe w ramach Szkolnego Centrum Informacji i Doradztwa Zawodowego | 192 | 114 | 59,37 % |
Rozpoczął się drugi rok realizacji projektu i zarówno nauczyciele, jak i uczniowie przystąpili do niego z wielkim zaangażowaniem. Planowane są kolejne szkolenia z zakresu carvingu oraz baristyki. Projekt wpisał się już na stałe w plan zajęć i nikt nie wątpi, że jest ogromnym wsparciem dla tylu młodych ludzi.
Kolejne szkolenia z zakresu carvingu i barista-kelner
Półmetek realizacji projektu w Zespole Szkół Ponadgimnzjalnych w Kamieniu Pomorskim
W obecnej chwili realizacja zadań projektowych jest na półmetku. Uczestnicy grupy II kończą udział w bezpłatnych zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych z języka angielskiego, języka niemieckiego, matematyki, geografii, obsługi programów specjalistycznych, internetowej obsługi podmiotów branży hotelarskiej i gastronomicznej, właściciel bazy gastronomicznej, właściciel bazy kateringowej, właściciel bazy noclegowej. Zwieńczeniem uczestnictwa w projekcie będzie udział w połowie stycznia 2013 r. w zewnętrznych certyfikowanych szkoleniach zakresu carvingu oraz baristy. Ostatnia grupa uczestników rozpocznie zajęcia tuż po feriach zimowych, które potrwają do końca maja 2013 r.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbywają się zajęcia w ramach projektu unijnego
Zajęcia w ramach Językowej Ścieżki Kariery Zawodowej:
- zajęcia z języka angielskiego,
- zajęcia z języka niemieckiego.
Zajęcia w ramach Informatycznej Ścieżki Kariery Zawodowej:
- zajęcia z obsługi programów specjalistycznych,
- zajęcia internetowa obsługa podmiotów branży hotelarskiej i gastronomicznej.
Zajęcia w ramach Naukowej Ścieżki Kariery Zawodowej:
- zajęcia z matematyki,
- zajęcia z geografii.
Zajęcia w ramach Przedsiębiorczej Ścieżki Kariery Zawodowej:
- właściciel bazy gastronomicznej,
- właściciel bazy noclegowej,
- właściciel firmy kateringowej,
- indywidualne poradnictwo i doradztwo w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Zajęcia w ramach Szkolnego Centrum Informacji i Doradztwa Zawodowego:
- zajęcia grupowe,
- zajęcia indywidualne.
W ramach zajęć „Językowej Ściężki Kariery Zawodowej” oraz „Naukowej Ścieżki Kariery Zawodowej” uczniowie mają możliwość dokształcać się na zajęciach pozalekcyjnych z języka angielskiego, języka niemieckiego, matematyki i geografii. Dodatkowe godziny nauki mają na celu jak najlepsze przygotowanie młodzieży do egzaminu maturalnego. Obecnie 75 uczniów klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych uczestniczy w zajęciach - mówi Krystyna Gogacz - Koordynator Projektu.
Zajęcia te są dla nas, uczniów klas maturalnych, nieocenioną pomocą - twierdzi uczennica klasy IV, kształcąca się w zawodzie Technik Żywienia i Gospodarstwa Domowego.
Już widzimy poprawę naszych umiejętności matematycznych, geograficznych i językowych, a przecież na lekcje chodzimy dopiero dwa miesiące. Cieszymy się i jesteśmy bardzo zadowoleni, że uczęszczamy na dodatkowe zajęcia - wszystko co oferuje nam projekt jest bezpłatne. Otrzymaliśmy również podręczniki do matematyki, języka angielskiego, niemieckiego, a także testy maturalne i ćwiczeniówki - opowiada uczeń klasy III, kształcący się w zawodzie Technik Żywienia i Gospodarstwa Domowego.
Na zajęciach zarówno z matematyki, geografii, jak i języka angielskiego i niemieckiego wykorzystywane są aktywizujące, a tym samym najskuteczniejsze metody kształcenia. Materiał nauczania jest dostosowany do wymagań egzaminów maturalnych. Wszyscy uczniowie otrzymują regularnie pomoce dydaktyczne w postaci podręczników, słowników, kalkulatorów do samodzielnej, systematycznej pracy. Przyspieszony kurs skutecznie przygotuje młodzież do pisemnego i ustnego egzaminu maturalnego, do którego nasi uczniowie przystąpią w tym i przyszłym roku szkolnym - zapewnia Krystyna Gogacz.
Projekt oferuje także udział w zajęciach w ramach „informatycznej Ścieżki Kariery Zawodowej” oraz „Przedsiębiorczej Ścieżki Kariery Zawodowej”, które mają formę warsztatów. Zajęcia te skierowane są dla osób zainteresowanych uruchomieniem w przyszłości własnej działalności gospodarczej.
Nasi uczniowie zdobywają wiedzę na temat sposobów zakładania własnej firmy i co jest niezbędne do jej uruchomienia, poznają też mechanizmy funkcjonowania rynku oraz związane z nimi pojęcia ekonomiczne. Należy dodać, iż w ramach zajęć „Przedsiębiorczej Ścieżki Kariery Zawodowej” uczniowie także mają możliwość uczestniczenia w zajęciach praktycznych z przygotowania potraw, serwowania posiłków. Należy nadmienić, iż każdy uczestnik kończący zajęcia praktyczne z zakresu właściciel bazy kateringowej, właściciel bazy gastronomicznej ma możliwość wzięcia udziału w zewnętrznych certyfikowanych szkoleniach z zakresu carvingu oraz parzenia, przygotowania wyśmienitych kaw. - kontynuje Krystyna Gogacz.
Kolejne spotkanie z pracodawcami w ramach Powiatowych For Kształcenia Zawodowego
Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W trakcie drugiego z czterech planowanych spotkań z lokalnymi przedsiębiorcami jako pierwszy głos zabrał Pan Andrzej Swatowski - Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim, przedstawiając założenia projektu oraz etapy jego realizacji.
Szczególnym zainteresowanie ze strony uczestników cieszyło się wystąpienie Pani Anny Kraszewskiej podczas, którego zachęcała lokalnych przedsiębiorców do współpracy ze szkołą. Swoje spostrzeżenia, sugestie dotyczące współpracy i projektu przedstawili również obecni na spotkaniu pracodawcy, którzy w trakcie całego spotkania mieli okazje skosztować potraw przygotowanych przez uczniów szkoły.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zaproszonym gościom za aktywne i czynne uczestnictwo w II spotkaniu z pracodawcami w ramach Powiatowego Forum Kształcenia Zawodowego licząc, iż upowszechniany model współpracy będzie implementowany w naszym powiecie z najwyższą kulturą współpracy, w takim wymiarze, aby zaufanie wypierało nieufność, współpraca - rywalizację, a zaangażowanie apatię czy rezygnację.
Spotkanie z pracodawcami w ramach "II Powiatowego Forum Kształcenia Zawodowego"
Celem projektu jest podniesienie poziomu zaangażowania się przedstawicieli lokalnych pracodawców w proces systematycznego dostosowania programów kształcenia zawodowego do zapotrzebowania na rynku pracy.
Spotkanie organizowane jest w ramach realizowanego projektu „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Udział w Powiatowym Forum Kształcenia Zawodowego jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie przybycia (tel.: 91 38 20472 lub e-mail: zspkampom@o2.pl)
Dalszy etap realizacji projektu
Po przerwie wakacyjnej wracamy do atrakcyjnych, bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych. Dzięki nim uczniowie będą mieli możliwość uzyskać lepsze wyniki w nauce, rozwijać swoje zainteresowania i talenty” – mówi Koordynator Projektu Krystyna Gogacz.
Zajęcia w ramach Językowej Ścieżki Kariery Zawodowej:
- zajęcia z języka angielskiego
- zajęcia z języka niemieckiego
Zajęcia w ramach Informatycznej Ścieżki Kariery Zawodowej:
- zajęcia z obsługi programów specjalistycznych
- zajęcia internetowa obsługa podmiotów branży hotelarskiej i gastronomicznej
Zajęcia w ramach Naukowej Ścieżki Kariery Zawodowej:
- zajęcia z matematyki
- zajęcia z geografii
Zajęcia w ramach Przedsiębiorczej Ścieżki Kariery Zawodowej:
- właściciel bazy gastronomicznej
- właściciel bazy noclegowej
- właściciel firmy kateringowej
- indywidualne poradnictwo i doradztwo w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej
Zajęcia w ramach Szkolnego Centrum Informacji i Doradztwa Zawodowego:
- zajęcia grupowe
- zajęcia indywidualne
Wdrożenie innowacyjnych metod nauczania pn. „Uczyć się ucząc”
Projekt trwa do czerwca 2013 r. Weźmie w nim udział 175 uczniów, całkowity koszt projektu wyniesie 285079,24 złotych, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wyniesie 242317,35 złotych, natomiast wkład własny wyniesie 42761,89 złotych.
Barista - zostań mistrzem parzenia kawy
Czas na szkolenie z zakresu baristy
Zewnętrzne, certyfikowane szkolenie z zakresu baristy przeznaczone jest dla uczniów, którzy chcą zwiększyć swoje kwalifikacje zawodowe, posiadających oprócz standardowej wiedzy i umiejętności nabytych w szkole również kwalifikacje w zakresie sztuki parzenia kawy. Program kursu obejmuje tematykę dotyczącą m.in.: najważniejszych informacji na temat kawy, gatunków oraz podstawowych sposobów jej rozróżniania, omówienie oraz prezentacja metod parzenia kawy, profesjonalne użytkowanie ekspresu ciśnieniowego i młynka oraz ich właściwa konserwacja, przygotowywanie kaw espresso i americano, cappucino i latte macchiato, ubijanie mleka, zasady serwowania napojów gorących, wykonywanie poznanych kaw. Istotnym elementem szkolenia baristy jest duża ilość zajęć praktycznych, które pomagają utrwalić wszystkie aspekty przekazanej wiedzy i nabytych umiejętności.
W dniach 11-12 czerwca br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbędzie się zewnętrzne, certyfikowane szkolenie z zakresu baristy, które przeznaczone jest dla uczniów, uczestniczących w projekcie pt. „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Każdy uczestnik szkolenia na zakończenie zajęć przystąpi do egzaminu, po zdaniu którego otrzyma certyfikat potwierdzający uzyskanie tytułu Baristy I stopnia, wydany w języku polskim i angielskim.
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim poznawali tajniki carvingu
Po wstępnym zapoznaniu się z kompletnym wyposażeniem do carvingu, uczestnicy spróbowali swoich sił przy warzywach i owocach. Wyszukane na pierwszy rzut oka wzory i estetycznie wykonane dekoracje, okazały się być w istocie mniej skomplikowane, niż mogło to wydawać się na początku. 10 - ciu uczestników w trakcie 8 - godzinnego szkolenia wykonało:
- Liście z cukinii
- Kalie z kopru włoskiego i papryczki pepperoni
- Ptaka z cykorii i białej rzodkwi
- Różę z kalarepy
- Kwiat tajski w melonie
- Różę w arbuzie
Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach, wywodząca się z krajów Dalekiego Wschodu: Chin, Tajlandii, Japonii, obecnie najbardziej popularna w Tajlandii. Mieszkańcy tego kraju słyną z umiłowania piękna i bogatej ornamentacji, co przejawia się przede wszystkim w architekturze świątynnej i tradycyjnych strojach tancerek. Obecne w nich typowe tajskie motywy pojawiają się również często jako element rzeźb z dyni, melonów, ananasów, jabłek i papai. Produkty te można też drążyć w celu uzyskania oryginalnych mis na sałatki, sosy, a nawet gorące potrawy. Z warzyw wycina się kwiaty i liście, niekiedy też małe zwierzątka, które zjada się na surowo lub po ugotowaniu. Najwięksi mistrzowie tworzą tradycyjne tajskie łódeczki oraz mitologicznych bohaterów, nie tylko z owoców i warzyw, ale również z masła czy ryżu.
Początkowo jadalne arcydzieła cieszyły oczy i podniebienia wyłącznie mieszkańców cesarskiego dworu. Złote czasy tej sztuki przypadają na XIX wiek. Po rewolucji w 1931 roku, jej popularność spadła, więc specyficznego rzemiosła zaczęto nauczać w tajskich szkołach, aby tradycja nie zaginęła. Obecnie naukę rzeźbienia w owocach i warzywach rozpoczynają dzieci w wieku 11 lat, a jej kontynuacja ma miejsce w gimnazjach i szkołach średnich, jak również, fakultatywnie, na uniwersytetach.
Czy uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszicaw Kamieniu Pomorskim, uczestniczący w szkoleniu, zdołali zbliżyć się do poziomu wielkich mistrzów ? Oceńcie sami, oglądając zdjęcia. Prowadzący te zajęcia Paweł Sztenderski oraz Grzegorz Gniech, byli bardzo zadowoleni z efektów, jakie uczniowie przedstawili po 8 godzinach pracy. Otrzymane certyfikaty, potwierdzają zdobyte umiejętności. Wszyscy jednak mają świadomość, że dopiero wielogodzinne ćwiczenia i ciągłe powtarzanie wzorów, jest konieczne, aby tę trudną sztukę dobrze opanować.
Zewnętrzne certyfikowane szkolenie z zakresu Carvingu
Spotkanie z pracodawcami w ramach Powiatowych For Kształcenia Zawodowego
W ramach dyskusji o problemach dotyczących lokalnego rynku pracy oraz problemach kształcenia zawodowego młodzieży, swoje spostrzeżenia przedstawili pracodawcy obecni na spotkaniu. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim kwalifikacji uczniów kończących naukę w szkole oraz sposobów ograniczania bezrobocia wśród absolwentów.
Spotkanie z pracodawcami w ramach Powiatowych For Kształcenia Zawodowego
Celem projektu jest podniesienie poziomu zaangażowania się przedstawicieli lokalnych pracodawców w proces systematycznego dostosowania programów kształcenia zawodowego do zapotrzebowania na rynku pracy.
Spotkanie organizowane jest w ramach realizowanego projektu „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Udział w Powiatowym Forum Kształcenia Zawodowego jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie przybycia (tel.: 91 38 20472 lub e-mail: zspkampom@o2.pl)
Już miesiąc czasu realizujemy projekt
Okres realizacji projektu przypada na okres od 1 stycznia 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. natomiast okres realizacji zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych od lutego 2012 r. do maja 2013 r. Projekt skierowany został do 175 uczniów Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim, którzy mają możliwość uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych. Projekt ma na celu umożliwienie uczniom i uczennicom uzyskanie lepszych wyników w nauce, aby mogli rozwijać swoje zainteresowania i talenty. Poprzez uczestnictwo w projekcie uczniowie mają stworzone dogodne warunki do pokonywania swoich słabości i trudności w nauce. Zajęcia odbywają się bezstresowo, nie ma ocen, a uczniowie korzystają z najnowocześniejszego sprzętu.
Dnia 21 lutego 2012 r. rozpoczęły się pierwsze zajęcia z zakresu „Właściciel bazy gastronomicznej” w ramach Przedsiębiorczej Ścieżki Kariery Zawodowej. Są kształcące i interesujące, o czym świadczą poniższe wypowiedzi uczestników oraz zamieszczone zdjęcia:
Według mnie zajęcia są bardzo interesujące. Nie dość, że rozwijam swoje zainteresowania, to jeszcze wiadomości zdobyte na nich pomagają mi w nauce.
Uczestnik zajęć właściciel firmy kateringowej
Dzięki tym zajęciom poprawiłam swoje oceny i umiejętności z matematyki. Myślę, że lepiej rozumiem ten przedmiot i łatwiej jest mi rozwiązywać zadania często nawet te trudne, kiedyś niemożliwe do rozwiązania. Odkąd uczęszczam na te zajęcia, nie boję się chodzić do tablicy na lekcji matematyki, a często nawet zgłaszam się sama, gdy mam taką możliwość.
Uczestniczka zajęć z matematyki
Uważam, że zajęcia są dla nas szansą, a sukces rzeczywiście znajduje się w naszych rękach. Myślę, że są bardzo potrzebne, gdyż wielu z nas nie stać na dodatkowe płatne zajęcia. Na razie nie jestem pewny, co chcę w życiu robić i do jakiej szkoły powinienem pójść, liczę na to, że zajęcia z doradztwa zawodowego pomogą mi podjąć właściwą decyzję.
Uczestnik zajęć w ramach Szkolnego Centrum Informacji i Doradztwa Zawodowego
Myślę, że zajęcia są bardzo interesujące. Panuje na nich miła atmosfera, bo jesteśmy świetnie dobraną grupą. Sądzę, że te zajęcia pomogą mi lepiej przyswoić sobie język angielski oraz uzyskać zadowalający wynik na egzaminie maturalnym. Pani zaplanowała dla nas bardzo ciekawe tematy, większość z nich odbywa się w formie zabawy, dzięki czemu jest przyjemnie i chętnie przychodzę na te spotkania.
Uczestniczka zajęć z języka angielskiego
W ramach projektu wyposażono pracownie dydaktyczne do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w nowoczesne specjalistyczne zestawy książek, zestawy noży do carvingu, nową tablicę matematyczną z układem współrzędnych, sprzęt multimedialny oraz komputerowy (monitor dotykowy). Zajęcia więc prowadzone są nowoczesnymi metodami z wykorzystaniem najnowszych technologii. „Ten projekt to super szansa rozwoju własnych pasji i zainteresowań. Świetnie przygotowani wykładowcy wiedzą jak nas zaciekawić i zainteresować zajęciami. To jest wytchnienie od zajęć szkolnych, odskocznia, która uczy i bawi" - mówią uczniowie Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim.
Dodatkową atrakcją zajęć pozalekcyjnych będą organizowane szkolenia z carvingu oraz baristy. Szkolenia te będą prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę.
Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim, po zajęciach szkolnych w godzinach od 14.00 do 18.00 pięć razy w tygodniu. Wszyscy uczestnicy, po zakończeniu wybranych przez siebie zajęć edukacyjnych, otrzymają stosowne certyfikaty uczestnictwa w zajęciach lub szkoleniach. Realizacja projektu to niepowtarzalna szansa dla młodych ludzi, którzy mogą rozwijać swe umiejętności i zdolności w ciekawy sposób i co najważniejsze, przyniosą efekty w przyszłości.
Kliknij na zdjęcia.
Przykładowe oznaczenia budynku, sal lekcyjnych oraz zakupionego sprzętu
Kliknij na zdjęcia.
Uruchomiono platformy elearningowe dla uczniów
Zapytania ofertowe
- Zapytanie ofertowe nr 15 z dnia 11 grudnia 2012
- Zapytanie ofertowe nr 14 z dnia 16 kwietnia 2012
- Zapytanie ofertowe nr 13 z dnia 16 kwietnia 2012
- Zapytanie ofertowe nr 12 z dnia 04 kwietnia 2012
- Zapytanie ofertowe nr 11 z dnia 07 marca 2012
- Zapytanie ofertowe nr 10 z dnia 27 lutego 2012
- Zapytanie ofertowe nr 9 z dnia 22 lutego 2012
- Zapytanie ofertowe nr 8 z dnia 27 stycznia 2012
- Zapytanie ofertowe nr 7 z dnia 27 stycznia 2012
- Zapytanie ofertowe nr 6 z dnia 16 stycznia 2012
- Zapytanie ofertowe nr 5 z dnia 09 stycznia 2012
- Zapytanie ofertowe nr 4 z dnia 09 stycznia 2012
- Zapytanie ofertowe nr 3 z dnia 09 stycznia 2012
- Zapytanie ofertowe nr 2 z dnia 09 stycznia 2012
- Zapytanie ofertowe nr 1 z dnia 09 stycznia 2012
Dokumenty do pobrania dla prowadzących zajęcia
- Dziennik zajęć - kolorowy
- Dziennik zajęć - czarno biały
- Lista obecności - kolor
- Lista obecnosci - czarno biały
- Ankieta ewaluacyjna - kolor
- Ankieta ewaluacyjna - czarno biała
- Miesięczna Karta Czasu Pracy
Umowa na realizację projektu już podpisana !
A co zrobiliśmy do momentu podpisania umowy, otóż od początku stycznia wśród uczniów Technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim zbierane były deklaracje uczestnictwa w projekcie. Przeprowadziliśmy rozeznania cenowe, zamówiliśmy gadżety promocyjne, a przede wszystkim utworzona została na stronie internetowej Powiatu Kamieńskiego zakładka poświęcona projektowi.
21 lutego br. rozpoczną się pierwsze zajęcia pozalekcyjne, które mają zindywidualizowaną formę. Uczniowie podzieleni są na małe grupy co znacznie ułatwia przyswajalność prezentowanego materiału. Projekt obejmuje zajęcia:
Zajęcia w ramach Językowej Ścieżki Kariery Zawodowej łącznie 56 godzin:
- zajęcia z języka angielskiego łącznie 28 h
- zajęcia z języka niemieckiego łącznie 28 h
Zajęcia w ramach Informatycznej Ścieżki Kariery Zawodowej łącznie 210 godzin:
- zajęcia z obsługi programów specjalistycznych łącznie 84 h
- zajęcia internetowa obsługa podmiotów branży hotelarskiej i gastronomicznej łącznie 126 h
Zajęcia w ramach Naukowej Ścieżki Kariery Zawodowej łącznie 168 godzin:
- zajęcia z matematyki łącznie 84 h
- zajęcia z geografii łącznie 84 h
Zajęcia w ramach Przedsiębiorczej Ścieżki Kariery Zawodowej łącznie 654 godzin:
- właściciel bazy gastronomicznej łącznie 120 h
- właściciel bazy noclegowej łącznie 90 h
- właściciel firmy kateringowej łącznie 156 h
- indywidualne poradnictwo i doradztwo w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej łącznie 288h
Zajęcia w ramach Szkolnego Centrum Informacji i Doradztwa Zawodowego łącznie 336 godzin:
- zajęcia grupowe łącznie 144 h
- zajęcia indywidualne łącznie 192 h
Wdrożenie innowacyjnych metod nauczania pn. „Uczyć się ucząc”
Projekt trwa do czerwca 2013 r. Weźmnie w nim udział 175 uczniów, całkowity koszt projektu wyniesie 285 079, 24 złotych, wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wyniesie 242 317,35 złotych, natomiast wkład własny wyniesie 42 761,89 złotych.
Ważne !!
Starostwo Powiatowe
w Kamieniu Pomorskim
ul. Wolińska 7b
72 - 400 Kamień Pomorski
tel: 91 38 23 120
fax: 91 38 23 121
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Szukaj w serwisie
Kalendarz imprez
Styczeń 2021 | >> | |||||
Pn | Wt | Śr | Cz | Pt | So | Ni |
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |