07-04-2009

Podpisano porozumienie o współpracy "Praca i środowisko"

6 kwietnia o godzinie 11.00 w budynku Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim podpisane zostało porozumienie o współpracy „Praca i środowisko” w sprawie współdziałania przy realizacji zadań w zakresie konserwacji urządzeń melioracji wodnych położonych na terenie gminy Kamień Pomorski.

Prace wykonywać będzie Spółka Wodna Trzebieszewo, a do ich realizacji zaangażowane zostaną osoby bezrobotne. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Powiecie Kamieńskim. Starostwo Powiatowe w Kamieniu Pomorskim oraz inne instytucje, które podpisały porozumienie, mają nadzieję, że zachęci to kolejne osoby fizyczne lub prawne do tworzenia spółek wodnych.

Porozumienie ma duże znaczenie nie tylko ze względu na zatrudnienie osób bezrobotnych. Prace związane z jego realizacją stanowią istotny aspekt działań przeciwpowodziowych oraz wpłyną na polepszenie stanu technicznego urządzeń melioracji wodnych na terenie gminy Kamień Pomorski. – Działania związane z konserwacją urządzeń melioracji wodnych zaniedbywane były od wielu lat, ponieważ spółki wodne na terenie naszego powiatu przestały funkcjonować. Istnieje zatem potrzeba wznawiania ich działalności, aby zapobiegać podtapianiu terenów. – powiedział Paweł Czapkin, Starosta Kamieński.

Merytoryczny nadzór nad wykonywaniem projektu pełnić będzie kamieński oddział Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Porozumienie podpisali: Paweł Czapkin, Starosta Kamieński, Bronisław Grzegorz Karpiński, Burmistrz Kamienia Pomorskiego, Jacek Bońkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kamieniu Pomorskim, Jan Iwańcz, kierownik kamieńskiego oddziału Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Danuta Dzioch oraz Maria Borczyk, przedstawicielki Spółki Wodnej Trzebieszewo.

Spółka wodna jest to osoba prawna, tworzona na podstawie prawa wodnego w celu zaspokajania niektórych potrzeb w zakresie gospodarowania wodami. Utworzenie spółki wodnej następuje poprzez sporządzenie pisemnej umowy, pomiędzy co najmniej trzema osobami fizycznymi lub prawnymi. Założyciele uchwalają statut spółki oraz dokonują wyboru zarządu i innych organów spółki. Spółki wodne podlegają nadzorowi starosty. Starosta zatwierdza statut spółki w drodze decyzji. Spółka wodna nabywa osobowość prawną z chwilą uprawomocnienia się decyzji starosty o zatwierdzeniu statutu. Spółki wodne nie działają w celu osiągnięcia zysku, ale mogą wypracowywać zysk netto, który musi być przeznaczony na cele statutowe spółki.


Zdjęcia: Maciej Zalewski
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia