14-08-2015

To się działo w Wolinie

Tegoroczne Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej w Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie zorganizowane były jak zwykle w tygodniu poprzedzającym Festiwal Słowian i Wikingów. Ich głównym tematem było kowalstwo, a w zasadzie szeroko pojęta metalurgia. Można było nie tylko podpatrzeć pracę świetnych kowali z długoletnim doświadczeniem, ale też od podstaw poznać tajniki ich warsztatów. Odlewnicy prezentowali metody odlewania przedmiotów np. z brązu, a nowością warsztatów było wytapianie miedzi z rudy miedzi czyli malachitu. Zielony ogień wydobywający się ze specjalnego paleniska wzbudzał zachwyt i zainteresowanie zarówno uczestników, jak i  turystów. Dodatkowo prowadzony był wypał rudy żelaza w dymarkach. Z uzyskanego żelaza kowale produkowali repliki przedmiotów codziennego użytku z okresu wczesnego średniowiecza.  Można było także poznać w praktyce takie warsztaty jak choćby: garncarstwo, snycerka, bartnictwo, skórnictwo, garbarstwo, produkcję łuków czy instrumentów muzycznych, farbowanie i stemplowanie materiałów i wiele innych. Wszystko metodami historycznymi. Dużą ciekawość wzbudzała też możliwość poznania tajników średniowiecznej medycyny i produkcji kosmetyków.

W piątek 31 lipca rozpoczął się XXI Festiwal Słowian i Wikingów. Tegoroczne hasło festiwalu: „Piękne i waleczne” nawiązywało do kobiet wczesnego średniowiecza, które miały wpływ na historię, a o których wielu już dziś nie pamięta.
Festiwal jest jedną z największych i najbardziej międzynarodowych imprez wczesnośredniowiecznych na świecie. W tym roku przybyło do Wolina ponad 2000 uczestników z 27 krajów świata, w tym osoby z tak odległych miejsc, jak Chile i Meksyk. Uczestnicy w barwnych, pieczołowicie odtworzonych strojach prezentowali dawne rzemiosła, posłuchać można było muzyki historycznej, odbywały się różne gry i zabawy, inscenizacje wydarzeń historycznych, regaty i rejsy replikami łodzi historycznych, wielkie bitwy na 600 wojów, których wynik znany był dopiero na polu walki.  Prowadzony był tu także historyczny plac zabaw dla dzieci, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Odbywały się liczne prelekcje dotyczące historii i jej odtwarzania. Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Festiwal odwiedziło ponad 22 tysiące turystów.

Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej dofinansowane zostały przez Województwo Zachodniopomorskie

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia