27-09-2018

Kl. IIIb (mat) kamieńskiego liceum na XVIII Festiwalu Nauki w Szczecinie

 

W poniedziałek 17 września 2018 roku rozpoczął się kolejny, w tym roku już XVIII Zachodniopomorski Festiwal Nauki w Szczecinie. Ideą i celem festiwalu jest pobudzenie zainteresowań różnymi dziedzinami wiedzy w szerokich kręgach społeczeństwa oraz zaprezentowanie osiągnięć naukowców naszego regionu.

Organizatorzy zaproponowali uczestnikom liczne wykłady, kilkadziesiąt różnych zajęć laboratoryjnych i warsztatów, wystaw i pokazów, które będą się odbywały aż do 22 września.Zachęty do uczestnictwa w tym festiwalu zatem nie brakuje.

Grupa matematyczno-informatyczna klasy IIIB Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim pod opieką Jarosława Boboryko, postanowiła z tej oferty skorzystać i przeżyła swój dzisiejszy dzień szkolny na festiwalu.


Po dotarciu do Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii uczestniczyła w wykładzie prowadzonym przez dr. inż. Agnieszkę Piegat z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej na temat: „Człowiek stworzony na nowo - innowacyjne materiały polimerowe”. Na nim uczniowie dowiedzieli się: co możemy ulepszyć i wymienić w ciele człowieka? Jakie sztuczne organy potrafimy obecnie wytwarzać? Wykład wprowadził do tematyki związanej z opracowywaniem nowych materiałów polimerowych dla medycyny. Przekonał o bardzo szerokich możliwościach zastosowań polimerów w regeneracji różnych tkanek człowieka i przedłużania jego życia.


Po tym spotkaniu odbył się drugi wykład z pokazem- „Nowoczesna akwakultura”, prowadzony przez dr hab.  inż. Jacka Sadowskiego z Wydziału Nauk o Żywności I Rybactwa. Zaprezentowane na nim zostały najnowsze osiągnięcia współczesnej akwakultury, czyli hodowli organizmów wodnych w kontrolowanych warunkach dla celów spożywczych.

Ponadto, podczas spotkania zaprezentowane zostały gatunki ryb, które znamy i lubimy, które trafiają coraz częściej na nasz stół z hodowli zamiast z naturalnego środowiska. Akwakultura obecnie stanowi alternatywę w produkcji żywności łącząc możliwość uzyskiwania bogatego w białko produktu i ochronę przyrody.


Następnie grupa udała się do Wydziału Budownictwa I Architektury  gdzie zespół naukowców – prawdziwych entuzjastów i wizjonerów w składzie: S. Skibicki, M Techman, A. Zieliński, T. Wróblewski prezentowała swój projekt dotyczący drukowana 3D z betonu. Podczas krótkiego wykładu i pokazu przedstawili najnowsze osiągnięcia inżynierii budownictwa oraz technologię druku 3D przy użyciu kompozytów cementowych. Można było na pokazie zobaczyć z bliska w jakich warunkach pracują nad projektem, dowiedzieć się o barierach, które musza pokonywać żeby ich praca przyniosła naukowy sukces, dotknąć efektów ich pracy.


Było to kilka bardzo godzin intensywnego obcowania z nauką, podczas którego można było się przekonać jak rozwój różnych jej dziedzin jest nam ludziom potrzebny, aby żyło się nam na tym świecie dłużej i lepiej przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego.


LO Kamień Pomorski

  

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia