04-10-2018

Żywa lekcja historii "BERLIN - miasto dwóch totalitaryzmów"

21 września uczniowie klas drugich i trzecich - Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu Pomorskim - uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do stolicy Republiki Federalnych Niemiec. Celem wyjazdu było zapoznanie młodzieży z najnowszą historią Berlina, miasta, które, w XX wieku było dotknięte dwoma ustrojami totalitarnymi; nazizmem i komunizmem.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania, zbudowanego w 1962 roku budynku przy Berlin – Friedrichstraße, zwanym Pałacem Łez ( „Tränenpalast” ). To miejsce, do 1990 roku pełniło funkcje przejścia granicznego dla obywateli, którzy chcieli opuścić Niemiecką Republikę Demokratyczną i udać się do wymarzonej oazy wolności; Berlina Zachodniego. W między czasie, uczniowie, mieli okazję wysłuchać wykładu Pana dr  Tomasza Ślepowrońskiego, który przybliżył historię miejsca, które stało się symbolem podzielonego miasta i osobistych dramatów Berlińczyków.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer ulicami Berlina, które związane były z dramatycznymi wydarzeniami z przeszłości. Mijając Bramę Brandenburską oraz Pomnik Pomordowanych Żydów, dotarliśmy do miejsca, w którym w czerwcu 1953 roku doszło do krwawych wystąpień robotników. Obywatele Berlina Wschodniego domagali się liberalizacji systemu komunistycznego i poprawy sytuacji bytowej. Zamiast mediacji, władze NRD wysłały przeciwko bezbronnym robotnikom radzieckie czołgi. Wydarzenie to, uważane jest jako pierwsze wystąpienie społeczeństwa przeciwko władzy komunistycznej w Bloku Wschodnim.
Następnym przystankiem było miejsce znane jako Checkpoint Charlie, który pełniło w przeszłości rolę punktu kontrolnego pomiędzy strefą amerykańską, a radziecką w podzielonym Berlinie.
Ostatnim etapem wycieczki było obejrzenie resztek Muru Berlińskiego, który od sierpnia 1961 roku stał się nieodłącznym elementem architektury miasta. Władze NRD chcąc zapobiec masowym ucieczkom swoich obywateli na „Zachód”, postanowiły otoczyć betonowym pierścieniem Berlin Zachodni. Przez wiele lat „Mur” był modyfikowany i rozbudowywany przez władze enerdowskie. Budowla ta na trwałe wpisała się jako symbol „żelaznej kurtyny” w powojennej Europie.
Źródło: LO Kamień Pomorski
 
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia