04-05-2011

Papieski kielich - relikwia drugiego stopnia

W konkatedrze Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim znajduje się kielich oraz patena używane przez Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie sprawowania Mszy św. w dniu 11 czerwca 1987 roku na Jasnych Błonia w Szczecinie.

Kielich i patena używane przez Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie sprawowania Mszy św. w dniu 11 czerwca 1987 roku na Jasnych Błonia w Szczecinie ufundowane zostały przez księdza infułata Olgierda Ostrokołowicza ówczesnego proboszcza parafii p.w. św. Ottona biskupa Bambergu w Kamieniu Pomorskim. Zarówno kielich jak i patena zostały specjalnie na tę okazję wykonane ze starych elementów naczyń liturgicznych. Tajemnicę, z jakich elementów jak i nazwisko wykonawcy misternie rzeźbionego kielicha ksiądz infułat Olgierd Ostrokołowicz zabrał do grobu – powiedział ksiądz kanonik Dariusz Żarkowski proboszcz parafii p.w. św. Ottona biskupa Bambergu w Kamieniu Pomorskim, kustosz kapituły kanoników kamieńskich. Kilka miesięcy temu, kielich został poddany renowacji w specjalistycznym zakładzie złotniczym. M.in. widoczne na kielichu postaci świętych zostały posrebrzone, by odróżniały się od złoconej czaszy kielicha. - Czynię starania, by już w nadchodzącym sezonie letnim kielich wraz pateną zostały udostępnione odwiedzającym naszą świątynię. Będzie on umieszczony w specjalnej gablocie w jednej z sal skarbca katedralnego – dodał ks. Kanonik.

Przypomnijmy, w katedrze kamieńskiej znajduje się kaplica-sanktuarium o charakterze diecezjalnym Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej słynącego łaskami obrazu Brzosdowickiego ustanowione dekretem Metropolity Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w dniu 14 września 2010 roku. Kustoszem sanktuarium jest ksiądz kanonik Dariusz Żarkowski. Gdyby papież Benedykt XVI po beatyfikacji Jana Pawła II w dniu 1 maja 2011 roku zezwolił, to kielich wraz z pateną zostałby relikwią drogiego stopnia, byłby to drugi - obok wspomnianego obrazu Brzozdowieckiego - przedmiot kultu w katedrze kamieńskiej.

Tekst i zdjęcia: Marian Klasik

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia