13-06-2011

45 - lecie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim

Inauguracja roku szkolnego we wrześniu 1966r. odbyła się na placu Biblioteki Publicznej z udziałem 160 uczniów i pięciu nauczycieli; pań Haliny Wierciochowej i Zofii Golusdy oraz panów Jana Meisenheldera, Feliksa Czuryły i Jerzego Sankowskiego. Pierwszym dyrektorem szkoły został pan Marian Zygmunt. Kształcenie rozpoczęto w czterech kierunkach; kucharz, kelner, elektromonter i mechanik pojazdów samochodowych. Zajęcia odbywały się w klasach byłej szkoły Parafialnej, a naukę zawodu prowadziły zakłady pracy.
W 1973 roku szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Zawodowych, a w roku 2002 na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. W tym okresie zmieniały się typy szkół wchodzących w skład zespołu oraz  kierunki kształcenia. Młodzież kształciła się w zawodach: murarz, malarz, ślusarz – mechanik, kelner, mechanik maszyn rolniczych i kierunkach wielozawodowych.

Ważnym etapem w życiu szkoły był rok 1968, gdy wybudowano internat w którym odbywały się również zajęcia dydaktyczne. W roku 1969 powstał ze składek społeczeństwa budynek szkoły w ramach realizacji hasła ,,Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego’’. Nowym dyrektorem został pan Andrzej Bogusławski. Rok później powstały w Zespole Szkół Zawodowych Pierwsze szkoły średnie: Technikum Budowlane na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej oraz Technikum Ekonomiczne dla pracujących.
W kolejnych latach realizując potrzeby regionu w szkole otwierano nowe kierunki: Medyczne Studium Zawodowe przygotowujące pielęgniarki, Liceum Zawodowe o profilu gastronomicznym, Technikum Zawodowe technik technologii żywienia, Medyczne Studium Zawodowe – technik dietetyk i technik fizjoterapii, Technikum Zawodowe – technik żywienia i gospodarstwa domowego, liceum Techniczne, Liceum Zawodowe o kierunku – technolog robót wykończeniowych w budownictwie, Technikum Mechaniczne – obróbka skrawaniem, Liceum Profilowane: usługowo – gospodarcze, Zarządzanie Informacją i Ekonomiczno – Administracyjne. Ostatnimi typami szkół średnich, które powstały w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych były: Technikum Hotelarskie oraz Liceum Ogólnokształcące.
Dyrekcja szkoły nie zapomniała również o kształceniu dorosłych. W roku szkolnym 1993/94 otwarto linię Centrum Kształcenia Ustawicznego na podbudowie szkoły zasadniczej o kierunku technikum Zawodowe – żywienie zbiorowe oraz naprawa i eksploatacja pojazdów samochodowych i Liceum Ogólnokształcące. Istotną rolę w życiu szkoły odegrała powołana w roku 1971 Szkolna Komanda Ochotniczych Hufców. Akcja ,,Lato w OHP” była interesującą formą pracy i wypoczynku dla młodzieży i nauczycieli.
Szczególnie ważnym rokiem dla szkoły był rok szkolny 1973/74. Otrzymaliśmy sztandar oraz imię znakomitego Polaka Stanisława Sztaszica. Nowym dyrektorem został  pan Jerzy Lewandowski. W tym roku szkołę ukończyli pierwsi Maturzyści.
Po raz pierwszy w szkole odbyła się sesja popularno – naukowa o działalności Patrona Szkoły. W tym czasie uczniowie szkoły otoczyli opieką Cmentarz wojenny żołnierzy poległych w wyzwoleniu Kamienia Pomorskiego. Za dbałość o żołnierskie kwatery szkoła otrzymała Medal i Odznakę opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.  
Drugie dziesięciolecie działalności Szkoły zapoczątkowało współpracę ze szkoła w Grevenssmilen. Od 2002 roku rozpoczęliśmy kolejną współpracę z dwiema szkołami w Niemczech w ramach wymiany szkolnej. Jedną z nich jest Szkoła Zawodowa w Velgast drugą Internationale  Bund z Frankfurtu nad Odrą. Współpraca polega na uczestnictwie w targach młodzieżowych i obsłudze restauracji polsko – niemieckich, przygotowaniu wspólnych projektów oraz uczestniczeniu w zajęciach szkolnych.
W rocznicę dziesięciolecia istnienia szkoły została odsłonięta tablica pamiątkowa z popiersiem Patrona Szkoły – Stanisława Staszica. Od 1980 roku szkoła posiada hymn. Słowa do hymnu napisała Maria Szkolnicka, a muzykę skomponował Pan Michał Mokrzyc.
W roku 1984 nowym dyrektorem szkoły zostaje pan Antoni Wilczyński. W budynku szkoły i internacie został przeprowadzony remont i wymieniono instalację centralnego ogrzewania.
W roku szkolnym 1985/86 z okazji XX lecia szkoły Pan Eugeniusz Konieczny zaprojektował medal z wizerunkiem Patrona Szkoły. Do tradycji szkoły weszły również obchody międzynarodowego Dnia Teatru organizowane przez koło ,, Młodzi Miłośnikami Melpomeny”. Od 1972 roku koło teatralne nagradzane było na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Opiekunem była pani Stefania Grygier – Kołodziejczyk. Wiele sukcesów otrzymała również młodzież za zwycięstwa i wyróżnienia w organizowanym przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Szczecińskiej konkursie ,,Moja Ziemia”.
W tym okresie nauczyciele przedmiotów gastronomicznych przygotowali wraz z uczniami konkursy kulinarne i sesje popularno – naukowe. W latach 1986 – 96 nastąpił największy rozwój szkoły. W Zespole Szkół Zawodowych istniało 39 oddziałów i kształcono około tysiąc uczniów. Zwiększyły produkcje warsztaty szkolne, które przez wiele lat były przedsiębiorstwem usługowo – produkcyjnym. Pozostała tylko część gastronomiczna wciąż odgrywająca ważną rolę w życiu szkoły. Produkowała obiady dla pracowników i dzieci z całej gminy. Zapewniały i wciąż zapewniają obsługę imprez okolicznościowych między innymi Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej. W zakresie działalności mechanicznej zakład świadczył usługi ślusarsko – tokarskie, obróbkę mechaniczną, produkcję stołów i zlewozmywaków.
Uczniowie szkoły corocznie uczestniczyli w konkursach na najlepszego ucznia w dziedzinach kucharz, kelner, mechanik i zdobywali laury w zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich. Bardzo prężnie działo również koło PCK. W roku 1990 funkcje dyrektora szkoły z wyboru rady pedagogicznej na jeden rok objęła pani Anna Pazura. Rok później nowym dyrektorem została pani Janina Mańczak.
W życiu szkoły nastąpiły kolejne zmiany. Powstała nowoczesna pracownia informatyczna, zakupiono nowe maszyny dla warsztatów szkolnych i zaadaptowano nowe pomieszczenia dla warsztatów mechanicznych. Szkoła pojęła realizację eksperymentalnego programu Ministerstwa Edukacji Narodowej wdrożenia przedmiotu ,,zarys gospodarki rynkowej”.
Bardzo ważnym wydarzeniem zamykającym trzydziestoletni okres działalności szkoły było zorganizowanie Ogólnopolskiego Sympozjum Szkół Staszicowskich i III Ogólnopolskiego Konkursu o Patronie i Jego epoce. Nasza uczennica Agnieszka Bondel zajęła III miejsce.
W roku szkolnym 1999/2000 obowiązki dyrektora szkoły objął pan Leszek Szefliński. To kolejny okres modernizacji i remontów szkoły. Wprowadzenie nowego przedmiotu jakim były podstawy przedsiębiorczości, zaowocowało to cyklem prezentacji kampanii reklamowych gmin powiatu kamieńskiego, w którym brali udział lokalni twórcy kultury, miejscowi przedsiębiorcy oraz przedstawiciele władz. Uczniowie szkoły po raz pierwszy wzięli udział w szkolnej giełdzie ,,przygoda z przedsiębiorczością”, ,,Zachodniopomorskie w zmysłach” i ,,giełdach Turystycznych” osiągając wysokie lokaty w konkursach ogólnopolskich. W roku 2005 w miejscu warsztatu  mechanicznego rozpoczęto budowę Centrum Ratownictwa, a znaczna część internatu zaadaptowano na potrzeby Starostwa Kamieńskiego.
Od 2005 roku szkołą kieruje pan Andrzej Swatowski, który dokonał kolejnych zmian. Wymieniono okna, zmodernizowano warsztat gastronomiczny i pracownie technologiczne, zmieniono wystrój Sali gastronomicznej. W 2006 roku dzięki wsparciu wielu z państwa powstał nowy pomnik Patrona Szkoły przy którym od wielu lat odbywają się uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W ciągu 45 lat funkcjonowania szkoły jej mury opuściło blisko 9 tysięcy absolwentów. Nie jesteśmy w stanie przedstawić wszystkich osiągnięć pracowników i uczniów szkoły. Z pewnością pomięliśmy wiele sukcesów. Wszystkim pracownikom szkoły i absolwentom składamy serdeczne podziękowania.
 
 

Kliknij na zdjęcia.

 

Tekst: Barbara Juszczak
Zdjęcia: Izabela Gawron

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia