30-05-2012

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim poznawali tajniki carvingu

28 maja 2012 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbyło się profesjonalne, zewnętrzne, certyfikowane szkolenie z zakresu carvingu. Uczestnikami szkolenia byli uczniowie, uczestniczący w projekcie pt. „Kompleksowy program rozwojowy Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim oparty na innowacyjnych metodach nauczania i współpracy z pracodawcami”. Techniki tworzenia fantazyjnych dekoracji z owoców i warzyw zaprezentowali: mistrz Polski w carvingu, Paweł Sztenderski oraz II wicemistrz Polski, Grzegorz Gniech, którzy przyjechali z Trójmiasta. Jak przystało na profesjonalistów, mistrzowie carvingu poprowadzili szkolenie na wysokim poziomie, przygotowali w pełni wyposażone stanowisko do rzeźbienia, surowce (owoce i warzywa) oraz miejsce do prezentacji wykonanych prac. Prowadzący zachwycili uczestników, pedagogów oraz gości swoją wiedzą i umiejętnościami.
Po wstępnym zapoznaniu się z kompletnym wyposażeniem do carvingu, uczestnicy spróbowali swoich sił przy warzywach i owocach. Wyszukane na pierwszy rzut oka wzory i estetycznie wykonane dekoracje, okazały się być w istocie mniej skomplikowane, niż mogło to wydawać się na początku. 10 - ciu uczestników w trakcie 8 - godzinnego szkolenia wykonało:

  • Liście z cukinii
  • Kalie z kopru włoskiego i papryczki pepperoni
  • Ptaka z cykorii i białej rzodkwi
  • Różę z kalarepy
  • Kwiat tajski w melonie
  • Różę w arbuzie

Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach, wywodząca się z krajów Dalekiego Wschodu: Chin, Tajlandii, Japonii, obecnie najbardziej popularna w Tajlandii. Mieszkańcy tego kraju słyną z umiłowania piękna i bogatej ornamentacji, co przejawia się przede wszystkim w architekturze świątynnej i tradycyjnych strojach tancerek. Obecne w nich typowe tajskie motywy pojawiają się również często jako element rzeźb z dyni, melonów, ananasów, jabłek i papai. Produkty te można też drążyć w celu uzyskania oryginalnych mis  na sałatki, sosy, a nawet gorące potrawy. Z warzyw wycina się kwiaty i liście, niekiedy też małe zwierzątka, które zjada się na surowo lub po ugotowaniu. Najwięksi mistrzowie tworzą tradycyjne tajskie łódeczki oraz mitologicznych bohaterów, nie tylko z owoców i warzyw, ale również z masła czy ryżu.
Początkowo jadalne arcydzieła cieszyły oczy i podniebienia wyłącznie mieszkańców cesarskiego dworu. Złote czasy tej sztuki przypadają na XIX wiek. Po rewolucji w 1931 roku, jej popularność spadła, więc specyficznego rzemiosła zaczęto nauczać w tajskich szkołach, aby tradycja nie zaginęła. Obecnie naukę rzeźbienia w owocach i warzywach rozpoczynają dzieci w wieku 11 lat, a jej kontynuacja ma miejsce w gimnazjach i szkołach średnich, jak również, fakultatywnie, na uniwersytetach.
Czy uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszicaw Kamieniu Pomorskim, uczestniczący w szkoleniu, zdołali zbliżyć się do poziomu wielkich mistrzów ? Oceńcie sami, oglądając zdjęcia. Prowadzący te zajęcia Paweł Sztenderski oraz Grzegorz Gniech, byli bardzo zadowoleni z efektów, jakie uczniowie przedstawili po 8 godzinach pracy. Otrzymane certyfikaty, potwierdzają zdobyte umiejętności. Wszyscy jednak mają świadomość, że dopiero wielogodzinne ćwiczenia i ciągłe powtarzanie wzorów, jest konieczne, aby tę trudną sztukę dobrze opanować.


Kliknij na zdjęcia

Tekst i zdjęcia: Marek Szymański

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia